zachodniopomorskie info

Cenna inicjatywa społeczna Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo w Szczecinie

Pan Jerzy Gołda oraz Pan Henryk Szelągiewicz (Przewodniczący Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo) od 10 lat co roku dokładają wszelkich starań, aby zorganizować imprezy dla dzieci i dorosłych mieszkańców osiedla. Z trudem pozyskują sponsorów, a wiele czynności organizacyjnych wykonują samodzielnie z pomocą rodzin, znajomych, nauczycieli oraz duchownych. Nagrody dla dzieci to głównie słodycze zakupione przez sponsorów.

Po co to robią ? Aby ocalić od zapomnienia polskie pieśni i piosenki patriotyczne, których przecież nie słucha się na co dzień w radio. Postęp technologiczny i współczesny tryb życia spowodowały trwałe zmiany w zachowaniach społecznych – jako społeczeństwo coraz rzadziej się spotykamy i prawie w ogóle nie śpiewamy. Takie imprezy, z udziałem zawodowych muzyków, pozwalają nie tylko zachować tę umiejętność poprzez edukację muzyczną, ale także budować poczucie jedności narodowej i wzmacniać postawę patriotyczną. Natomiast imprezy dla dzieci mają za zadanie wywołać uśmiech na ich twarzach, bo przecież szczęście naszych pociech jest najważniejsze.

W tym roku, 4 czerwca, już po raz 10-ty w Parku im. S. Nadratowskiego dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalne, taneczne i aktorskie na scenie „Śpiewania przy trzepaku” - imprezy wymyślonej przez Pana Jerzego Gołdę po to, aby dzieci nie zapomniały, jak to jest bawić się we wspólnym gronie na podwórku, przy trzepaku. Wydarzenie to jest jednocześnie konkursem z nagrodami, dzięki któremu dzieci mogą nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale też zaprezentować je swoim rodzicom i kolegom/koleżankom z podwórka czy szkoły.

Impreza nie polega jednak tylko na śpiewaniu – dzieci mogą też brać udział w konkurencjach sportowo-rekreacyjnych (dart, biegi z przeszkodami, skakanie na skakance i dmuchanych piłkach itp.) oraz innych zajęciach praktycznych, np. rysowanie, artystyczne malowanie twarzy. Jednakże największą popularnością wśród dzieci cieszy się niezmiennie kolorowa wata cukrowa, po którą ustawiają się kolejki chętnych. W tym roku impreza połączona była z akcją charytatywną na rzecz Krystiana - ucznia Zespołu Szkół nr 16, który cierpi na rzadką i ciężką chorobę. Szkoła ta co roku współpracuje z Radą Osiedla przy organizacji wydarzenia.

Z kolei każdej jesieni, w Dzień Niepodległości, czyli 11 listopada, tuż po zmroku park rozbrzmiewa patriotycznymi pieśniami. Co roku jest inny motyw przewodni – w 2013 r. spotkanie poświęcone było Powstaniu Styczniowemu (150 rocznica wybuchu powstania). Na tę okazję przygotowane zostało 400 kotylionów i śpiewników, w których zawarte było 25 polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Każde spotkanie rozpoczyna się wykonaniem przez Pana Michała Koniarskiego Hejnału Miasta Szczecin. Około 500 przybyłych osób przez ponad dwie godziny zaśpiewało wszystkie pieśni. Imprezę prowadziły Panie Jolanta Gołda i Agnieszka Kardziejonek oraz Ksiądz Zbigniew Regucki i Pan Dominik Górski. Do wspólnego śpiewu akompaniowali muzycy i zawodowi wokaliści. Należy też zauważyć, że park został specjalnie udekorowany w taki sposób, aby stworzyć scenografię z okresu Powstania Styczniowego. Przed zgromadzonymi uczestnikami zostało rozpalone ognisko, przy którym siedziało trzech mężczyzn ubranych w stroje z epoki, wokół zatknięto pochodnie, a nad wszystkim górowała sylwetka Orła Białego na tle biało-czerwonej flagi. Scenografię tę przygotowali Państwo Anna i Władysław Gołda, Pan Mariusz Wrzesiński oraz studenci z Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele pod wezwaniem Serca Jezusowego. Członkowie Domowego Kościoła z parafii św. Stanisława Kostki przygotowali jak zwykle gorącą kawę i herbatę. W spotkaniu brał także udział chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej Nr 11, który w czasie spotkania prowadził Pan Jerzy Jagodziński.

Natomiast 1 sierpnia 2014 r. odbyły się uroczyste obchody 70-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji o godz. 17 (godzina W) odprawiona została wzruszająca msza św. w Kościele pod wezwaniem Św. Jakuba apostoła. Po mszy chętne osoby mogły wziąć udział w grze miejskiej, polegającej na odszukaniu ukrytych w różnych częściach miasta pytań na temat Powstania Warszawskiego. Wygrywała grupa z największą ilością prawidłowo udzielonych odpowiedzi. Obchody zostały zakończone wspólnym śpiewaniem pieśni z okresu powstania i okupacji na placu przed Kościołem przy ul. Szczecińskiej na Warszewie. Wyświetlano także zdjęcia wykonane przez powstańców w zrujnowanej Warszawie, przy których przybliżano wydarzenia z Powstania. Tu także scenografia została przygotowana w powstańczym charakterze – oprócz godła zawieszony został gigantyczny symbol Polski Walczącej.

Wszystkie te wydarzenia są wyjątkowe i dają ludziom znacznie więcej, niż tak zwane imprezy masowe, z grillem, muzyką i napojami. Wystarczy chwila, żeby zauważyć, że organizatorzy wkładają całe swoje serce i wysiłek w realizację przedsięwzięcia i cały czas czuwają nad przebiegiem imprezy. Robią to bezinteresownie i z życzliwością, oczekując jedynie pomocy logistycznej i finansowej w  przygotowaniu wydarzeń. A przede wszystkim prześwieca im idea – muzycznego obchodzenia ważnych świąt państwowych oraz kształtowania postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży.

Tekst i foto: Marta Kościucha


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja