zachodniopomorskie info

Drawno przyspiesza

Przez wiele lat małe gminy były niezauważane przez decydentów, a skromne budżety gminne nie były w stanie udźwignąć tak bardzo potrzebnych inwestycji, jakimi są drogi. Po kilku latach starań i aplikowania o dotacje pieniądze się znalazły i w tym roku gmina rozpoczyna realizację najważniejszego zadania inwestycyjnego, jakim będzie budowa trzech dróg rozlokowanych na trenie gminy. Miejscowy samorząd przygotowuje też program pod ulepszenie i rozbudowę infrastruktury związanej z rozwojem turystyki kajakowej, która jest jednym z motorów napędowych w zakresie rozwoju gminy.

O nowych inwestycjach w gminie mówi – Andrzej Chmielewski Burmistrz Drawna

       Pod względem rozwoju infrastruktury drogowej mieliśmy sporo zaniedbań. Skromny budżet, konieczność naprawa finansów gminy spowodowały sporo opóźnień między innymi w remontach dróg. Zdajemy sobie sprawę, że to co teraz robimy to tylko niewielka część zadań inwestycyjnych , które czekają na realizację. Drawno jest gminą,  która leży na obszarach objętych ścisłą ochroną przyrody, zatem inwestycje muszą być przemyślane i  dostosowane do środowiska naturalnego gminy.

Andrzej Wiśniewski - Co zatem idzie na pierwszy inwestycyjny ogień ?

       Andrzej Chmielewski - Burmistrz Drawna – W tym roku rusza budowa trzech dróg: przy ul. Energetyków, Kaliskiej – Kolejowej wraz z chodnikami i parkingami oraz ul. Leśnej. Zatem plany ambitne, ale do zrealizowania. Pieniądze na te inwestycje pozyskaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych  oraz częściowo z budżetu gminy. Skuteczna poprawa finansów gminnych pozwoliła nam na zapewnienie wkładu własnego, bez którego nie moglibyśmy myśleć o tych inwestycjach.  Za chwile będziemy ruszali z procedurą przetargową na realizację tych zadań. Nowy chodnik wybudujemy też w Święciechowie.

A.W. Czy istnieją propozycje dla tych, którzy chcieliby w gminie Drawno zamieszkać?

     A.Ch. Tak ! W miejscowościach Drawno, Dominikowo i Brzeziny gmina proponuje uzbrojone działki budowlane. Jeżeli jest ktoś, kto szuka spokojnych miejsc na łonie natury to czekamy. Od pewnego czasu obserwujemy zwiększony popyt na takie miejsca, które my proponujemy. Przejeżdżają do nas mieszkańcy Szczecina, Poznania, Łodzi. Spore zainteresowanie naszymi terenami przejawiają mieszkańcy Dolnego Śląska.

A.W. Jakie jeszcze propozycje dla tych, którzy myślą o własnym biznesie?

    A.Ch. W samym Drawnie mamy znakomity teren tuż  przy bardzo urokliwym jeziorze w centrum miasta, gdzie  mogłoby powstać całoroczne SPA. Spokój, piękna przyroda i Drawieński Park Narodowy to idealne miejsce szczególnie dla osób starszych i nie tylko. Zatem czekamy i proponujemy sporo udogodnień w kontaktach z Urzędem oraz instytucjami, które są niezbędne do uruchomienia takiej inwestycji. Zapraszamy.

A.W.  Drawno to też raj dla kajakarzy. Na co oni mogą liczyć w Drawnie?

         A.Ch. Dla nas kajakarze i turystyka wodna to jedna z najważniejszych form rozwoju i promocji gminy. W okresie wiosenno – letnim w naszej gminie pojawiają się setki kajakarzy. Aby zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju tej formy turystyki musimy poczynić niezbędne inwestycyjne. W najbliższym czasie chcemy przystąpić do projektu rozwijającego turystykę, w ramach którego mamy zamiar  na brzegach rzek i jezior przygotować pomosty i  slipy czyli miejsca do bezpiecznego wsiadania i wysiadania z kajaków. Przygotowujemy też oznaczenia Drawy i Korytnicy. Pozwoli to na lepszą orientację turysta w terenie, poprawiając bezpieczeństwo oraz zapewniając informację o miejscowych atrakcjach. Planujemy też utworzenie przystani kajakowej z pomostami i miejscami sanitarno- higienicznymi. Chcę też dodać, że okolice Drawna to też ciekawe zabytki i ciekawa historia, zatem kajakarze mogą podziwiać piękno przyrody i poznać historię miasta i okolic.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja