zachodniopomorskie info

Festiwal Tkaniny – festiwal DELIKATNOŚCI w INKU

Drukuj
1 2 3

Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka i Gmina Miasto Szczecin, już po raz drugi, zapraszają szczecinian do poznawania oblicza tkaniny artystycznej jako medium sztuki współczesnej, a także tworzywa użytkowego. Misją II Festiwalu Tkaniny jest rozpowszechnianie tej rzadko uprawianej dziedziny sztuki i stworzenie możliwości twórczej konfrontacji. Mottem tegorocznego festiwalu jest DELIKATNOŚĆ jako cecha tkaniny artystycznej.

- Tkanina artystyczna to swoisty fenomen, jako dziedzina sztuki wciąż nie do końca rozpoznany i budzący dezorientację. Wynika to z sytuacji pozostawania medium miękkiego poza stałymi ekspozycjami w muzeach sztuki, choć tego typu dzieła znajdują się w większości ważnych instytucji kolekcjonujących sztukę współczesną – mówi Aleksandra Gisges-Dalecka, kurator Festiwalu.

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się 6 października w Szczecińskim Inkubatorze Kultury, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż artystek Lilianny Borowskiej oraz Bożeny Milewskiej oraz multimedialny pokaz kostiumów scenicznych Aleksandry Gisges-Daleckiej i Lilianny Borowskiej. Także podczas imprezy nastąpi uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom gry ulicznej, która rozegrała się w drugiej połowie września.

Na 7 października w Muzeum Narodowym w Centrum Dialogu Przełomy o godzinie 12.00 zaplanowano otwarcie wystawy prace artystów z całej Polski, parających się tkaniną: prof. Ewy Marii Poradowskiej Werszler, Honoraty  Werszler, Jolanty Brejdak, Agnieszki Godszling, Lilianny Borowskiej, Rafała Werszlera i Aleksandry Gisges-Daleckiej. Przesłaniem artystów jest pokazanie dobrej kondycji polskiej tkaniny unikatowej oraz zapoznanie się z wieloma jej formami - od tradycyjnych po bardzo niekonwencjonalne i nowatorskie ujęcie przefiltrowane przez wyobraźnię artystów.

Organizatorzy Festiwalu proponują również warsztaty artystyczne prowadzone przez profesjonalistów, podczas których można będzie poznać malowanie na jedwabiu, druk na tkaninie, tkactwo artystyczne,  farbowanie tkaniny techniką schibori, tworzenie zabawek z tkaniny i biżuterii z bawełnianych T-shirtów oraz grafikę na tkaninie. Warsztaty będą się odbywać w piątki i soboty października w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90.

- Tkanina jest w sztuce współczesnej od zawsze. Zadaniem artysty jest przybliżenie widzom jej niezwykłego wachlarza możliwości i piękna, dlatego chcemy zaprosić Was na niezwykły miesiąc odkrywania tego medium. W tkaninie zawarta jest zapowiedź pobudzenia zmysłów, niezliczone możliwości rozpoznawania kolorów, wzorów i faktur. TKANINA TO DELIKATNOŚĆ, spróbujemy tę cechę przenieść do naszego zabieganego życia i bądźmy dla siebie delikatni – zachęca Aleksandra Gisges-Dalecka.

W organizację Festiwalu zaangażowani są: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy, Sound ART, Hotel Vulcan, COMPLEX – studio profesjonalnej obsługi imprez, Coffee+More Witaminowy Bar, monitorowanie 24.pl, Smart Metering 24.

Nad wydarzeniem patronat medialny sprawują: wszczecinie.pl, TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie”.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach Festiwali można znaleźć na stronie www.inkubatorkultury.szczecin.pl | www.fb.com/InkubatorKultury.

 

Tekst: Danuta Sepuco

Grafika: organizator Festiwalu