zachodniopomorskie info

Lato z Muzami

Drukuj
1 2 3

Pierwsze dni „Lata z Muzami” to przede wszystkim projekcje w ramach sekcji „Najlepsze filmy świata”. Już tutaj obejrzeć będzie można kilka bardzo cenionych filmów, w tym m.in. „Niemiłość”, „Wieża. Jasny dzień.”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, „Zwierzęta” oraz przedpremierowo dokumenty „Over the Limit” i „Twarze, plaże”. Czternaście najnowszych polskich filmów krótkometrażowych weźmie udział w rywalizacji o Grand Prix konkursu Filmowa Młoda Polska, które oceni profesjonalne jury. Późnym wieczorem w plenerze widzowie obejrzą m.in. filmy z udziałem gości festiwalu, codziennie rano odbywały będą się seanse dla dzieci i spotkania z Ligą Superbohaterów, która wprowadzi młodych widzów w radosny nastrój. Podczas pierwszych dni festiwalu odbywały będą się warsztaty artystyczne ARTeria oraz warsztaty dziennikarskie pod kierunkiem Anny Serdiukow i Izabeli Koladyńskiej, które zaowocować mają wydaniem pierwszego numeru gazety festiwalowej.

 

Wydarzenia główne „Lata z Muzami” odbywały będą się od 20 do 22 lipca. Wtedy do Nowogardu dotrą kolejni znakomici twórcy polskiego kina. Organizatorzy szczególnie gorąco czekają na wizytę Joanny Kos-Krauze, która w imieniu swoim i swojego zmarłego męża Krzysztofa Krauze, odbierze Honorowy Laur Cisowy za wybitne reżyserskie osiągnięcia. Państwo Krauze nakręcili wspólnie m.in.: „Plac Zbawiciela”, „Papuszę” i „Ptaki śpiewają w Kigali”. Te dwa ostatnie filmy będzie można obejrzeć na festiwalu w obecności także Jowity Budnik, wybitnej polskiej aktorki, stale współpracującej z tymi twórcami.

 

Monodram Jowity Budnik zatytułowany „Supermenka” będzie wydarzeniem, które 20 lipca uświetni uroczyste otwarcie festiwalu. Aktorka gościła będzie w Nowogardzie niemal przez tydzień i w tym czasie obejrzymy z jej udziałem m.in. kryminalny „Jeziorak” w kinie plenerowym, wspomniane filmy państwa Krauze, krótki film „Szczęście” oraz gorąco przyjmowaną i licznie nagradzaną „Cichą noc” z jej rewelacyjną rolą drugoplanową. W sobotę 21 lipca Jowita Budnik spotka się też z więźniami w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, a chwilę potem w spotkaniu z widzami festiwalu po seansie filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”. Aktorka będzie też w gronie jurorów konkursu Filmowa Młoda Polska.

 

W weekend główny festiwalu „Lato z Muzami” w Nowogardzie zaprezentowany zostanie przedpremierowo film Wojciecha Solarza „Okna, okna”, a ciągle młody i coraz bardziej popularny polski aktor spotka się z widzami po jego seansie. Tego samego dnia w Nowogardzie spodziewani są twórcy znakomitego „Ataku Paniki”, a dzień później – zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią – do Nowogardu powróci Piotr Domalewski ze swoim pełnometrażowym debiutem, „Cichą nocą”. Ten twórca w zeszłym roku wygrał filmem „60 kilo niczego” konkurs filmów krótkometrażowych Filmowa Młoda Polska.

 

Jednym z wydarzeń ostatniego dnia „Lata z Muzami” będzie wizyta, spotkanie i recital Zbigniewa Zamachowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się otwarte spotkanie z publicznością festiwalu w Nowogardzie. Podczas uroczystości zamknięcia Zbigniew Zamachowski wystąpi z recitalem „Nie tylko o miłości”, zaprezentowany zostanie m.in. efekt warsztatów fotograficznych „Jeden dzień z życia festiwalu” pod kierunkiem Piotra Jaxy, poznamy też laureata tegorocznej odsłony konkursu Filmowa Młoda Polska.

 

Tegoroczne „Lato z Muzami” to także koncerty, a ich gwiazdami będą m.in. Maciej Miecznikowski i Leszcze, Trio Luigi Pagano, Etna Kontrabande oraz występ kabaretu Ciach. Widzowie festiwalu obejrzą też widowisko plenerowe przygotowane przez uczestników warsztatów ARTeria oraz efekt pracy uczestników XXI Pleneru Malarskiego.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.festiwal.ndk.pl

SPOTKANIA Z GOŚĆMI 22. FESTIWALU FILMU MUZYKI MALARSTWA „LATO Z MUZAMI” W NOWOGARDZIE (16-22 LIPCA 2018)

 

17 LIPCA

 

18:30 WIEŻA. JASNY DZIEŃ. (Polska 2017, 106 minut)

REŻYSERIA: Jagoda Szelc OBSADA: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki

Kilka dni przed uroczystością Komunii Świętej małżeństwo Mulę i Michała z kilkuletnią Niną odwiedza niespodziewany gość - niewidziana od lat młodsza siostra Muli, Kaja, która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Zachowanie Kai wydaje się coraz bardziej dziwne. Wokół dochodzi także do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.

PO SEANSIE SPOTKANIE: „DOKĄD ZMIERZA POLSKIE KINO?”

 

18 LIPCA

 

18:30 OVER THE LIMIT (Polska, Niemcy, Finlandia 2017, 74 minuty) POKAZ PRZEDPREMIEROWY

REŻYSERIA: Marta Prus

Magazyn Variety już po raz czwarty stworzył listę 10 twórców z Europy, których karierę należy śledzić w przyszłości. Dziennikarze docenili pełnometrażowy debiut dokumentalny autorstwa Marty Prus „Over the Limit”, który został bardzo dobrze przyjęty podczas 30. festiwalu IDFA w Amsterdamie i odnosi coraz więcej sukcesów na całym świecie. „Over the Limit” to historia rosyjskiej gimnastyczki Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury w Rio de Janeiro musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami. Film to także niecodzienna okazja, by przyjrzeć się gimnastyce artystycznej od kuchni w kraju będącym kolebką talentów w tej dziedzinie. Reżyserce udało się wniknąć do zamkniętego świata i sportretować niełatwe relacje pomiędzy gimnastyczkami oraz ich trenerkami.

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSER FILMU MARTĄ PRUS

 

19 LIPCA

 

18:30 Z MIASTA ŁODZI (Polska 1969, 17 minut)

REŻYSERIA: Krzysztof Kieślowski

Impresje z miasta w którym dominuje przemysł włókienniczy. Optymistyczny komentarz, a w obrazie - rozsypujące się budynki.

ZWIERZĘTA (Szwajcaria/Polska/Austria 2017, 94 minuty) POKAZ PRZEDPREMIEROWY

REŻYSERIA: Greg Zgliński OBSADA: Birgit Minichmayr, Philipp Hochmair, Mona Petri

Młoda kobieta, Andrea, rzuca się z okna trzeciego piętra kamienicy w Wiedniu. Trochę wcześniej, w tej samej kamienicy mieszka para: Nick, zawodowy kucharz, i Anna, autorka książek dla dzieci. Anna myśli, że Nick ma romans z Andreą, jednak kobieta zamierza uratować swój związek. W tym celu wybierają się we dwoje do Szwajcarii. Na wiejskiej drodze potrącają samochodem owcę, co zapoczątkowuje serię dziwnych i niepokojących wydarzeń. Pod nieobecność Nicka i Anny ich mieszkaniem zajmuje się Mischa, doktorantka na Wydziale Sztuk Pięknych. Anna uważa, że Mischa wygląda jak Andrea i twierdzi, że widziała ją w Lozannie. Wkrótce różne poziomy rzeczywistości zaczynają się na siebie nakładać, granice zacierać. Anna zastanawia się, czy nie wariuje…

PO SEANSIE SPOTKANIE Z AUTOREM ZDJĘĆ DO FILMÓW PIOTREM JAXĄ

 

20 LIPCA

 

13:00 PAPUSZA (Polska 2013, 134 minut)

REŻYSERIA: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze OBSADA: Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś, Antoni Pawlicki

"Papusza" to niezwykła historia wyjątkowej kobiety, Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała i wydała swoje wiersze. To również opowieść o przyjaźni trzech wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego, Papuszy i Juliana Tuwima. Żyjący przez dwa lata w taborze Dionizego Wajsa, zafascynowany kulturą cygańską, początkujący poeta Ficowski, uczy się języka i odkrywa talent Papuszy, a potem walczy o wydanie jej wierszy. Sukces nie byłby jednak możliwy bez wsparcia i pomocy Juliana Tuwima, który zachwycony talentem Papuszy, doprowadził do publikacji jej wierszy w języku polskim.

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSER JOANNĄ KOS-KRAUZE I AKTORKĄ JOWITĄ BUDNIK

 

21 LIPCA

 

12:00 OKNA, OKNA (Polska 2018, 62 minut) POKAZ PRZEDPREMIEROWY!

REŻYSERIA: Wojciech Solarz OBSADA: Wojciech Solarz, Robert Jarociński, Anna Smołowik

Wojtek, który całymi dniami przesiaduje na leśnej ambonie i razem z leśniczym tropi głuszce plądrujące okoliczne wioski i miasteczka, pewnego wieczoru wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. W oddali porusza się dom. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego, sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Oszołomiony Wojtek próbuje rozwiązać poetycko-abstrakcyjną zagadkę.

PO SEANSIE ROZMOWA Z REŻYSEREM I ODTWÓRCĄ GŁÓWNEJ ROLI WOJTKIEM SOLARZEM

 

14:30 PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI (Polska 2017, 113 minuty)

REŻYSERIA: Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze OBSADA: Jowita Budnik, Eliane Umuhire

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Jest rok 1994. Po tym jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik), polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi, Claudine. Anna pomaga ocalonej uciec do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Po kilku latach Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z ODTWÓRCZYNIĄ GŁÓWNEJ ROLI JOWITĄ BUDNIK

 

18:00 ATAK PANIKI (Polska 2017, 99 minut)

REŻYSERIA: Paweł Maślona OBSADA: Dorota Segda, Artur Żmijewski, Aleksandra Pisula

Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym, czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.

PO SEANSIE PLANOWANE JEST SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU

 

22 LIPCA

 

12:00 CICHA NOC (Polska 2017, 100 minut)

REŻYSERIA: Piotr Domalewski OBSADA: Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Jowita Budnik

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

PO SEANSIE ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMU PIOTREM DOMALEWSKIM

 

15:30 ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI: ARTYSTA PRAWDZIWY

Otwarte specjalne spotkanie z wybitną osobowością artystyczną, aktorem kinowym i telewizyjnym, utalentowanym muzycznie artystą wszechstronnym. Ze Zbigniewem Zamachowskim porozmawiamy o jego aktorskiej i muzycznej karierze, o życiu w blasku fleszy, marzeniach i planach na przyszłość.

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja