zachodniopomorskie info

Polsko-niemieckie pogranicze razem

 Spotkanie było pierwszym z cyklu wielu debat, które będą odbywać się w przyszłości. Samorządowcy chcą m.in. wspólnie przygotować się do projektów dofinansowanych z Programu Współpracy Interreg 5a w nowej perspektywie finansowej.

Uczestnicy spotkania z uznaniem odnosili się do działań Szczecina, który od wielu lat realizuje wiele inicjatyw transgranicznych poprawiających kontakty społeczne, gospodarcze i administracyjne. To m.in. Punkt Kontaktowo- Doradczy integrujący obywateli po obu stronach naszej granicy, Centrum Usługowo- Doradcze, znane choćby z doradztwa i organizacji wydarzeń dla przedsiębiorców, programy wymiany między szkołami i innymi placówkami oświatowymi, Debaty Transgraniczne, Konferencja transgraniczna „między wizją, a  praktyką”, czy najmłodszy projekt  I Polsko- Niemiecka Giełda Kooperacyjna, podczas której 60 firm z polski i 33 z Niemiec nawiązało kontakty i zawiązało współpracę.

Podczas spotkania rozmawiano także o projekcie pn. "Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji - kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania" 

 Oprócz przedstawicieli Szczecina do udziału w spotkaniach zaproszenie dostali także Dyrektor Urzędu Gartz, Burmistrz Miasta Angermünde, Burmistrz Miasta Schwedt,  Główny Dyrektor Urzędu Gmin Löcknitz- Penkun, Burmistrz Miasta Uckermünde, Burmistrz Miasta Prenzlau, Burmistrz Miasta Pasewalk, Burmistrz Gminy  Nowe Warpno, Prezydent Stargardu, Burmistrz Gminy Goleniów, Wójt Gminy Dobra, Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica, Wójt Gminy Kobylanka, Wójt Gminy Kołbaskowo, Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino.

 Łukasz Kolasa

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja