zachodniopomorskie info

W towarzystwie Strażaków i Policjantów w Dębnie zwyciężają Kenijczycy

W tegorocznym maratonie wystartowało 2429 zawodników. Po raz 14. rozegrano Mistrzostwa Polski Policjantów. Uczestnicy rywalizowali także w 3. Mistrzostwach Polski Strażaków i 3. Mistrzostwach Polski Nauczycieli. W najstarszym maratonie w Polsce biegali sportowcy z Afryki, Europy oraz Polski. Bieg ukończyła rekordowa liczba  – 2102 osób, w tym aż 326 pań. Dla porównania w ubiegłym roku bieg ukończyło 1576 zawodników i 244 zawodniczki.

Pierwszy na metę z czasem 2:11:56, wbiegł Cosmas Mutuku Kyeva z Kenii (rekordzista trasy 41. Maratonu Dębno). Tuż za nim znalazł się również Kenijczyk Davida Kiprono Metto (2:13:43). Trzecie miejsce – z rezultatem 2:13:59 - wywalczył Mykola Iukhymchuk z Ukrainy. Pierwszym Polakiem na mecie był Piotr Cypryański (runfollowme.pl Warszawa), który zyskał czas 2:33.41, zajmując dziewiąte miejsce. Bardzo dobrze spisał się również zawodnik z Dębna, Łukasz Hryciuk, który zajął 28 miejsce.

W gronie pań również triumfowały Kenijki. Pierwsza była Stellah Jepngetich Barsosio, uzyskując czas 2:33.13. Druga na mecie zameldowała się Gladys Jepkurui Biwott z czasem 2:44.00. Na podium znalazła się też Olga Kazimirowa z Ukrainy (2:52:22). Wśród Polek pierwsza była Wioletta Paduszyńska  (Pretorian Gorzów) – 2:58.43, co dało jej piąte miejsce w  kategorii kobiet.

W Mistrzostwach Polski Policjantów zwyciężył Łukasz Wróbel z KMP Poznań, z czasem 2:38:52. Drugi na mecie zameldował się Dariusz Śliwiński (2:42:26), który reprezentował  KWP  Bydgoszcz. Natomiast na miejscu trzecim uplasował się Jakub Burghardt z KWP Kraków (2:45:44). Bieg ukończyło też sześć kobiet. Pierwsza na metę z czasem 3:04:40 dotarła Anna Ficner (KPP Złotoryja), druga Edyta Marciniak z KMP Kalisz,  a trzecia była Beata Nienadowska z KMP Elbląg. W sumie bieg ukończyło 102 policjantów i policjantek.

Po raz trzeci rozegrano Mistrzostwa Polski Strażaków. W rywalizacji strażaków najlepszy z czasem 2:48:32 był Seweryn Pogocki (Bieging Team Zelów), drugi Arkadiusz Buczyński (OSP Bukowno Stare), zaś trzeci Marcin Klemański (KP PSP Świecie). 43. Maraton Dębno ukończyło też sześć kobiet. Mistrzynią Polski Strażaków została dębnianka Barbara Pochranowicz (3:08:00). Drugie miejsce zajęła Barbara Łuczak – Pokój z OSP Sarzyna, a trzecie Aneta Głowacka (Sokół Bodzanów). Bieg ukończyło 42 strażaków. Wśród mężczyzn Gminę Dębno reprezentował Mariusz Czechowski z OSP Dargomyśl.

Bieg ukończyło też 105 nauczycieli, w tym 27 pań. Mistrzostwo Polski Nauczycieli zdobył Marek Wasilewski (Piła) rezultatem 2:46:28. Drugi metę przekroczył Marcin Olek (Siedlce), trzecią pozycję wywalczył Łukasz Złotkowski (UKS Junior Nietążkowo). Najlepsza wśród kobiet była Agnieszka Kuster – 3:17:18 (KGB Grzmot Komorniki), druga Klaudia Kobydecka (Kostrzyński Klub Biegacza), trzecia zaś Marta Goc – Kozakiewicz z Kwidzyna. W tej kategorii nie zabrakło również zawodników z Dębna: Radosław Nowicki i Alfred Borysewicz.

Licznie wystartowali również dębnianie. Najlepszy był Łukasz Hryciuk, drugi Paweł Osowski, trzeci metę przekroczył Tomek Osowski. Bieg ukończyło 44 biegaczy z Gminy Dębno, w tym trzy kobiety – Barbara Pochranowicz, Agnieszka Hryciuk i Katarzyna Herold.

43. Maraton Dębno to nie jedyna impreza biegowa, która odbyła się w minionym weekend w Dębnie. W sobotę od rana współzawodniczyli „Mali Maratończycy”
w XI Międzyszkolnym Turnieju Sportowym. Po południu rozegrano jubileuszowe 35. Biegi Uliczne im. Henryka Witkowskiego, w których o medale walczyły dzieci i młodzież szkolna. Na zakończenie wszyscy mogli wziąć udział w rekreacyjnym biegu rodzinnym.

W tym roku obchodziliśmy 50 – lecie zorganizowania pierwszej edycji biegu (1966 r.). Z tej okazji przy ulicy Mickiewicza odsłonięto „Skwer Maratonu”.