zachodniopomorskie info

Okazuje się, że zimowe nadmorskie klimaty znakomicie służą muzyce jazzowej. Ostatnie dwa koncerty, to jazz różny stylistycznie.7 lutego w intrygujących klimatach restauracji „Między Ustami” zabrzmiał  jazz nieco lżejszy - jednak okraszony bardzo ciekawymi standardami jazzowymi  z ich niekonwencjonalnym wykonaniem. Bohaterem tego wieczoru był  pochodzący z Ukrainy bardzo interesujący gitarzysta  a  mieszkający w Szczecinie  Vitalij Bondar. Jego  inteligentna gra, spore umiejętności, oraz poziom  sprawności gry na instrumencie sprawił, że standardy choćby takie jak - Cherokee zabrzmiały lekko, finezyjnie, zaznaczone, znakomitymi solówkami, które nie przebijały chmur, jednak momentami brzmiały wirtuozowsko i bardzo przekonywująco. Vitalija na klawiszach wspierała żona Lena oraz robiący stałe postępy, trzymający koncert  w ryzach rytmicznych, grający na basie  Paweł Grzesiuk, który również  błysnął kilkoma ciekawymi  solówkami. Drugi dzień festiwalowy to wernisaż wystawy fotograficznej jazzmanki fotografii pochodzącej ze Świnoujścia - Kasi Nadwornej oraz bardzo interesującego duetu - wokalistki Kasi Olczykowskiej i grającego na fortepianie Patryka Matwiejczuka.

W  tajemniczej scenerii blisko stuletniej Willi „Imgard” bardzo intrygująco zabrzmiał jazz  nowoczesny z pogranicza free z  interesującym  wykonaniem utworów Teloliusa Monka. W programie znalazła się też piosenka musicalowa, wykonana sposób zupełnie inny niż brzmi ona w oryginalne. Podsumowując był to wieczór nieco magiczny i trochę wyrafinowany. Jazz jak i fotografia stały się jednością ! Wielkie podziękowania dla wspaniałej publiczności po obu stronach granicy. Bisy, gorące brawa  oraz komplety na widowni jeszcze raz potwierdziły, że  festiwal został dostrzeżony ma już swoją widownię i jest potrzebny miastu. W tym roku festiwal wsparli: Restauracja „Między Ustami” w Świnoujściu, Hotel Hampton by Hilton, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie w Szczecinie, Willa „Imgard” w Heringsdorfie. Patronat medialny JazzPress.

 

Podziękowania dla Głosu Szczecińskiego, Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie oraz portalu” W Szczecinie” jak i portalu iświnoujście za wsparcie medialne.

Foto Kasia Nadworna

Tekst Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja