zachodniopomorskie info

10 lat w Drawnie na ludową nutę

Jak na jubileusz przystało, impreza  zaprezentowała się okazale. Sprawna organizacja, podnoszący się  poziom wykonawczy zespołów, znakomite humory (pomimo kiepskiej pogody) no i ta biesiadna atmosfera. To wszystko spowodowało, że impreza zamiast wielkiego konkursu stała się spotkaniem przyjaciół ,  którzy przyjechali się spotkać, pośpiewać a przy okazji wziąć udział w konkursie. Muzyczno - śpiewacze spotkanie w Drawnie to też spotkania pokoleń. Na scenie pojawiły się osoby bardzo dojrzałe, oraz młodzież i dzieci, oznacza to, że piosenka ludowa jest lubiana i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W zespole Drawianki  śpiewam już 13 lat - mówi Helena Michniewicz kierownik zespołu Drawianki  z Drawna. My  nie jesteśmy tylko zespołem śpiewaczym, jesteśmy grupą przyjaciół, która lubi się z sobą spotykać, śpiewać jeździć na koncerty. Kiedyś na scenie byłam bardzo nieśmiała, bałam się śpiewać teraz dzięki moim koleżankom stałam się odważniejsza i zostałam kierownikiem zespołu. W zespole śpiewamy piosenki ludowe i biesiadne przy okazji znakomicie się bawimy i to jest dla nas najważniejsze.

Bardzo ważnym elementem  występów były piękne, kolorowe stroje ludowe nawiązujące do różnych regionów Polski. Wprawdzie Pomorze Zachodnie  dorobiło się swojego stroju ludowego, jednak w zespołach przeważały stroje z okolic Rzeszowa, Wielkopolski, Mazowsza. Warte podkreślenia jest  systematyczne podnoszenie  poziomu artystycznego występujących  zespołów. W wielu grupach widać pracę instruktorów profesjonalistów, którzy fachową ręką prowadzą zespoły np. zespół ” Stawianki” ze Stawna czy też grupa śpiewacza „Drawianki” z Drawna. Głosy w wielu zespołach są poukładane, grupy  pracują też nad doborem repertuaru. Wiele zespołów wystąpiło z towarzyszeniem kapel oraz  pojedynczych instrumentów.

Imprezie towarzyszył również konkurs kulinarny  no potrawę regionalną  pt. „Tradycyjne gołąbki”. W tym konkursie przyznano nagrody Barbarze Kuc z Drawna, Krystynie Popławskiej z Granowa Czesławie Bukale z Henek, Elżbiecie Przygodzie z Henek i Bogumile Ciechanowicz z Drawna. W konkursie śpiewaczym jury pod przewodnictwem prof. Bogdana Matławskiego przyznało następujące nagrody.- tytuł LAUREATA i miejsce pierwsze otrzymał Zespół wokalno- muzyczny ,,STAWNIANKI” ze Stawna; miejsce drugie zdobył Zespół wokalno- muzyczny ,,SWOJACY” z Mirosławca a miejsce trzecie - Zespół Śpiewaczy z Kapelą ,,DARSKOWIACY” z Darskowa reprezentujący ZOK Złocieniec. Jury przyznało także wyjątkowe Specjalne Wyróżnienie dla, po raz pierwszy prezentującego się w Drawnie, Ludowego Zespołu Śpiewaczego ,,TRZECH” z Koszalina.

Festiwal Pieśni Ludowej w Drawnie to kolejna udana impreza w tym mieście. Nagrody dla najlepszych firm i przedsiębiorców, Festiwal Pieśni, Dni Drawna, Inauguracja sezonu letniego to tylko niektóre imprezy organizowane w tym mieście. Przychylny klimat miejscowego magistratu oraz społeczna chęć działania to droga  do sukcesu, ale też do umacniania pozycji gminy w regionie.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski

 

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja