25 lat w trosce o środowisko
Formy pomocy finansowej udzielanej przez Fundusz to pożyczki (w tym pożyczki pomostowe), dotacje i przekazywanie środków państwowym jednostkom budżetowym. Beneficjentami WFOŚiGW w Szczecinie są: jednostki samorządu terytorialnego , państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorcy, osoby fizyczne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, organizacje społeczne i pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe oraz instytucje zajmujące się ochroną środowiska i gospodarką wodną. – Przez ćwierć wieku WFOŚiGW w Szczecinie przekazał beneficjentom ponad 2,5 miliarda złotych w formie różnego rodzaju dofinansowań. To środki zainwestowane w szeroki zakres działań proekologicznych, dotyczących min. ochrony, powietrza, gospodarki wodnej i ochrony wód, gospodarki odpadami czy edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Efekty działania Funduszu – zarówno ekologiczne jak i rzeczowe – odczuwają wszyscy mieszkańcy naszego regionu – wyjaśnił prezes WFOŚiGW Paweł Mirowski. Na przestrzeni lat od 1993 do 2017 z WFOŚiGW zawarto 6571 umów o dofinansowanie, natomiast wysokość łącznej pomocy finansowej przekazanej beneficjentom wynosi 2 miliardy 536 milionów 189 tysięcy złotych. Na terenie naszego regionu nie ma inwestycji związanej z ochroną środowiska, która nie uzyskała wsparcia finansowego ze środków oferowanych przez WFOŚiGW w Szczecinie.
Najmłodszym projektem ekologicznym Funduszu jest Program priorytetowy „Czyste Powietrze”, do którego nabór wniosków rozpoczęto we wrześniu tego roku. Dzięki ogólnopolskiemu, rządowemu programowi „Czyste powietrze” można wymienić źródło ciepła na ekologiczne i przeprowadzić kompleksowa termomodernizację domu jednorodzinnego (wstawić nowe energooszczędne okna i drzwi oraz docieplić ściany i stropy oraz zainstalować odnawialne źródła energii. Pula środków w skali całej Polski to 103 miliardy złotych. Program w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju, gdyż dofinansowaniem w wysokości do 100 proc. kosztów mają zostać objęte ok. 4 miliony gospodarstw domowych.
Konferencja podsumowująca dwudziestą piątą rocznicę działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, odbyła się 26 listopada 2018 roku w siedzibie Funduszu w Szczecinie. Podczas spotkania Prezes Zarządu Funduszu Paweł Mirowski podzielił się z dziennikarzami informacjami dotyczącymi wymiernych efektów różnych aspektów działalności Funduszu w latach 1993 – 2018.
Opracowanie: H. Kwiatkowska (na podstawie materiałów nadesłanych przez WFOŚiGW W Szczecinie)
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja