9 lat wolińskiego skansenu Słowian i Wikingów
Skansen przedstawia życie wczesnośredniowiecznej osady w Wolinie. Znajdują się tam rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu IX - XI wieku. Można w nim zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne dawnych ludzi oraz jak mieszkali i pracowali. We wnętrzach chat można obejrzeć repliki mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed tysiąca lat. Skansen obejmuje także bramy, wały i umocnienia wraz z nabrzeżem portowym.
- W tym roku zaczynamy uruchamiać stocznię szkutnictwa historycznego. W ramach cyklu Warsztatów Archeologii Eksperymentalnej będziemy budować metodami wczesnośredniowiecznymi kopię łodzi słowiańskiej. Będzie to zalążek stoczni – mówi Wojciech Celiński, prezes Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Jomsborg Vineta Wolin.
Skansen jest jednym z najbardziej rozpoznawanych produktów turystycznych Pomorza Zachodniego, także dlatego, że prowadzące go Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów stara się łączyć w swojej działalności funkcję skansenu z funkcją edukacyjną. Odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach dawnego rzemiosła, posłuchać muzyki historycznej, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy w przygotowywaniu dawnych posiłków.
- Jako Pomorze Zachodnie od lat wspieramy działalność skansenu i stowarzyszenia. Zbliżamy się już do sumy 400 tys. zł, którą wsparliśmy najróżniejsze działania. Centrum Słowian i Wikingów wraz z festiwalem dodaje naszemu regionowi niezwykłego kolorytu i pokazuje, że chętnie interesujemy się nawet najdawniejszą historią tych ziem – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek Olgierd Geblewicz dodaje – To nie koniec naszego wsparcia. Najbardziej znana wioska Słowian i Wikingów w Polsce jeszcze zyska na atrakcyjności. Powstanie kompleks kolejnych jedenastu obiektów wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, na mocy której przekażemy na ten cel ponad 2 mln zł.
W Wolinie od lat odbywa się Festiwal Słowian i Wikingów. To jedna z największych i najbardziej międzynarodowych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie. Na kilka letnich dni przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata. Uczestnicy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła, odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją festiwalu są wielkie bitwy na nawet 600 wojów.
Skansen w Wolinie cieszy się ogromnym zainteresowaniem filmowców na całym świecie. Powstały tam produkcje m.in. dla Discovery, History Channel oraz „Miasto zatopionych bogów” – fabularyzowany dokument popularnonaukowy dla TVP Historia.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja