zachodniopomorskie info

Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka Wilczynska:To jedno ze zjawisk na polskiej estradzie, mające status absolutnej gwiazdy. Wokalistka jazzowa, obdarzona ciepłym zmysłowym głosem, znakomicie poruszająca się w repertuarze jazzowym jak i również w repertuarze około jazzowym o czym świadczą doceniane licznymi nagrodami znakomite interpretacje przede wszystkim polskich piosenek. Trochę inne spojrzenie na muzykę poprzez  jazzową stylistykę, pozwala jej jeszcze lepiej interpretować  piosenki specjalnie dla niej komponowane i inne, które posiada w swoim  bogatym repertuarze. Z wrażliwością i wyczuciem interpretuje standardy jazzowe w nowych i starych opracowaniach np. utwór Blue Moon  znakomicie zaśpiewane z Atom String Quartet i Sinfonia Viva w aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Artystka w swoim bogatym repertuarze wykonuje, napisane specjalnie dla niej, utwory znanych i uznanych współczesnych  kompozytorów i autorów tekstów takich jak: Wojciech Młynarski i kompozytorów do których należą - Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Korcz i Włodzimierz Nahorny.

Szczecinianka z urodzenia  w naszym mieście stawiała pierwsze kroki na estradzie kończąc Średnią Szkołę Muzyczną, by potem ukończyć z wyróżnieniem  Wydział Wokalny na Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Obsypana nagrodami i wyróżnieniami. Jedną z nich jest nagroda Fryderyk za płytę pt. Tutaj Mieszkam, gdzie  autorem tekstów  na tym krążku jest Wojciech Młynarski. Muzykę skomponowali: Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Włodzimierz Korcz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. W uznaniu kunsztu artystycznego w 1998 roku  została Stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Została mianowana Ambasadorką Szczecina, jest też Laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina w 2016   przyznanej w kwietniu 2017.

Od 2004 roku czyli od 15 lat - pani Agnieszka współpracuje z jednym z najciekawszych zjawisk na polskiej scenie jazzowej - Trio Andrzeja Jagodzińskiego, legendy polskiego i europejskiego jazzu. Leader zespołu - Andrzej Jagodziński - dwukrotny laureat nagrody Fryderyk, będzie dzisiaj akompaniował artystce. Razem koncertowali w Stanach Zjednoczonych w słynnej Carnegie Hall, oraz Chicago Symphony Center. Z koncertami objechali Polskę, Europę i inne zakątki świata np. Tajwan. Nagrali wspólnie kilka płyt, z których dwie uzyskały status Złotej Płyty.

Równolegle z koncertami prowadzi działalność pedagogiczną. Od 1998 – tuż po ukończeniu studiów- przez kolejne 8 lat była wykładowcą na Akademii Jazzu w Katowicach. Obecnie , podobnie jak Andrzej Jagodziński, jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych w Warszawie.

   Współpracuje jako konsultant wokalny  z polskimi aktorami i wokalistami, przygotowując ich do spektakli czy nagrań płytowych (m. in. z Piotrem Polkiem, Aleksandrą Nieśpielak, Reni Jusis, Sławkiem Uniatowskim, Danutą Stenką i aktorami Teatru Studio) oraz w kilku  edycjach programu telewizyjnego  „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

  W Teatrze Polskim w Warszawie zadebiutowała jako aktorka  w spektaklu teatralnym pt. „”Listy na wyczerpanym papierze”, opartym o książkę wydaną przez Magdę Umer wyreżyserowanym przez Lenę Frankiewicz.  Tam też wcieliła się w postać Agnieszki Osieckiej. Spektakl cieszył się dużym powodzeniem.

   W 2017 roku zrodził się pomysł nagrania płyty w duecie.  Andrzej Jagodziński skomponował piosenki dedykowane wokalistce, której wrażliwość muzyczna i barwa głosu doskonale wpisują się w estetykę kompozycji - kompozycji niebanalnych, pełnych liryki i charakterystycznej dla Andrzeja Jagodzińskiego ekspresji. Podczas dzisiejszego koncertu usłyszycie państwo przedpremierowe wykonania utworów z najnowszej płyty Agnieszki Wilczyńskiej i Andrzeja Jagodzińskiego  pt. WILCZE JAGODY.  Autorem muzyki jest Andrzej Jagodziński. Teksty napisali: Stanisław Tym, Andrzej Poniedzielski, Jan Wołek, Wiesława Sujkowska  i Agnieszka Wilczyńska.

Tekst : Andrzej Wiśniewski

Foto : Ewelina Kliczkowska,  Emilia Łapko, Michał Pańszczyk


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja