zachodniopomorskie info

Aresztowani za wprowadzanie do obrotu fałszywych leków i pranie brudnych pieniędzy

Wszczęcie postępowania poprzedzone było kilkumiesięczną praca policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą z KMP w Szczecinie. Gdy okazało się, że dochodzi do przestępczego procederu przedstawiciel  GIIF złożył zawiadomienie  m.in. o nielegalnym obrocie lekami. 

Z ustaleń policyjnych wynikało, że na terenie całego kraju wprowadzany jest do obrotu w znacznych ilościach  produkt leczniczy pod nazwą „Meridia”. Następnie dochodziło do „prania” pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa za pomocą rachunków bankowych zakładanych na podstawione osoby. Po zebraniu tych informacji zainicjowano złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. 
        
W dniu 21.09.2016r Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła w tej sprawie śledztwo , które powierzono do prowadzenia Wydziałowi Dochodzeniowo – Śledczemu KMP w Szczecinie. Postępowaniem objęto wprowadzenie do obrotu w okresie od listopada 2014r do maja 2017r środków farmaceutycznych nie dopuszczonych do obrotu na terenie Polski o takich nazwach jak „Meridia”, „Adipex-P” oraz „Qsymia”, które były sprzedawane za pośrednictwem internetu, czym sprowadzono niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób. 

Na podstawie zebranego materiału ustalono, że co najmniej 3.800 osób nabyło od sprawców za pośrednictwem internetu ww. niedopuszczone do obrotu w Polsce i niebezpieczne dla życia i zdrowia środki farmaceutyczne stanowiące sfałszowane produkty lecznicze w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne. Z ustaleń  wynika również, że sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe. Przechodziły one przez kilkanaście rachunków bankowych otwartych  w oddziałach na terenie województwa zachodniopomorskiego na podstawione osoby tzw. słupy.  Sprawcy z przestępczego procederu uzyskali znaczne korzyści majątkowe. 
  
W ubiegłym tygodniu na polecenie prokuratura policjanci zajmujący się sprawą  przeprowadzili zatrzymania w Międzyzdrojach, gdzie został zatrzymany 33- latek  i w Poznaniu, gdzie zatrzymano   26-letnią kobietę. Są to osoby kierujące przedmiotowym przestępczym procederem. Trzeci wspólnik 42-latek  przebywał w areszcie śledczym  w związku z inną sprawą.   
Przeprowadzono również przeszukania zajmowanych przez nich lokali zabezpieczając  dokumentacje, sprzęt komputerowy, telefony, pieniądze oraz paczki z nieznaną substancją. 

Zatrzymanym i trzeciemu z ustalonych ze sprawców, prokurator ogłosił zarzuty m.in. narażania na niebezpieczeństwo poprzez wyrabianie bądź wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji oraz prania brudnych pieniędzy. Następnie sąd zastosował wobec całej trójki środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy.         
Sprawa ma charakter rozwojowy. Z uwagi na wysokość uzyskanych korzyści policjanci prowadzący sprawę wystąpili wnioskiem do prokuratora o wydanie postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na nieruchomościach będących w posiadaniu głównych sprawców. 

Od początku postępowania do chwili obecnej w sprawie zarzuty usłyszało 14 osób, zaangażowanych w nielegalny obrót wyżej wskazanymi środkami oraz uczestniczących w praniu pieniędzy. 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja