zachodniopomorskie info

Benefis Ryszarda Kotli

Spotkanie honorujące osiągnięcia pana Ryszarda zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy RP „Pomorze Zachodnie” wraz z Książnicą Pomorską. Przybyło na nie bardzo liczne  grono gości; cała rzesza przyjaciół  benefisanta, profesorowie szczecińskich  uczelni, młodzież, pasjonaci  turystyki, przewodnicy, znajomi i oczywiście rodzina. Synowie wraz z rodzinami i wnuczętami pana Ryszarda przyjechali na tę uroczystość specjalnie z Londynu. Prowadzące redaktorki ; Anna Kolmer i Helena Kwiatkowska witają przybyłych i przedstawiają najważniejszą osobę tego wieczoru.

Sala pełna tak, że brakuje nawet miejsc stojących. Główny bohater  wzruszony, uroczystość z tz. klimatem i unoszącymi się fluidami radości i zaciekawienia. Oprawa  muzyczna, w wykonaniu muzyka, przyjaciela bohatera wieczoru Konrada Słodowicza wprowadziła nostalgiczny nastrój. Artysta  rozpoczyna od „Apasjonaty”   z repertuaru Janusza Gniatkowskiego. Później pięknie gra Hymn Elektryków, bo pan Ryszard z zawodu jest przecież eklektykiem po Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej. Jest też absolwentem licznych studiów podyplomowych. CV Ryszarda Kotli  rozpisane jest aż na 11 stronach!! Przez lata pracował w Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. W 1991 r. założył własne biuro podróży (kiedyś „Sedina” a obecnie Kotla Travel), które prowadzi wraz z żoną Lucyną i które dziś pochłania jego każdą wolną chwilę.

Ryszard Kotla od lat związany jest z branżą turystyczną. Wpływ na zainteresowania turystyką jak się okazało miało jego dzieciństwo spędzone nad Płonią i jeziorem Dąbskim. Wodniactwo wówczas  pochłonęło go całkowicie; obozy wędrowne, spływy kajakowe rozwijały wyobraźnię i potrzeby kontaktów z przyrodą oraz turystyką. I tak już zostało. Zainteresowania rozwijał, które niebawem stało się jego pasją życia i źródłem utrzymania. Od pięćdziesięciu lat tj. od 1968 r. Ryszard Kotla  jest członkiem i działaczem PTTK, a 32 lata  pracuje jako pilot wycieczek, przewodnik turystyczny i nauczyciel zawodu. W swojej długiej karierze pełnił m.in. funkcję dyrektora Biura Zachodniopomorskiej Izby Turystyki w Szczecinie, był członkiem Rady ZROT. Opracował m.in. projekt polityki wspierania rozwoju turystyki na zlecenie Urzędu Miasta w Szczecinie. Jest autorem licznych publikacji, przewodników, folderów, książek. Prowadził też własne audycje w radiu oraz programy autorskie w TVP związane z historią Szczecina i Pomorza.

Pan Ryszard  posiada liczne uprawnienia turystyczne i sportowe. Praca w branży turystycznej, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie należy do łatwych, co podczas spotkania udowodnił i przekonał chyba wszystkich.

Uroczystym momentem benefisu było uhonorowanie Ryszarda Kotli nagrodą- statuetką Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Naukowo-Tecznicznego NOT „Dbałość o tradycje i historię ruchu stowarzyszeniowego”, którą wręczył dr Arkadiusz Małkowski, wiceprezes SNT NOT Rady Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Gratulacji, kwiatów i dobrych życzeń nie było końca.

Janina Piotrowska

foto: Marta Kościucha


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja