Bonin Światłem Malowany
Te warsztaty są sposobem na to, by zobaczyć co się dzieje dookoła, ale już od początku kadrujecie oczami. Zachęcam do pracy wszystkich, bez względu na wiek, doświadczenia i umiejętności – mówiła Beata Bogusławska jedna z instruktorów prowadzących warsztaty fotograficzne podczas projektu pt. „Bonin Światłem Malowany”.
Jego istotnym elementem były bezpłatne warsztaty fotograficzne zrealizowane przez artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Fotograficzna Grupa Twórcza KONTUR, a wykłady i zajęcia prowadzili poza Beatą Bogusławską, Cezary Dubiel oraz Andrzej Krupiński - Celem projektu jest międzypokoleniowe zaangażowanie mieszkańców powiatu łobeskiego w fotograficzną akcję twórczą z wykorzystaniem światła, inspirowaną pięknem i historią zabytkowego zespołu dworsko - parkowego z XIX w. w Boninie (koło Łobza) – wyjaśniła Maria Buchelt z Fundacji Bonin, koordynatorka projektu.
Zrób zdjęcie dziwnej grupie ludzi
Do pałacu przyjechały mamy z córkami i tatusiowie z synami, razem 25 osób z całego zachodniopomorskiego. Wszyscy „uzbrojeni” w aparaty fotograficzne , najczęściej wysokiej klasy, ze statywem i latarką, gdyż zapowiadano zajęcia nocne. To mamy często przyznawały, że tylko” cykają „ zdjęcia rodzinne lub ulubionym domowym zwierzętom , a ich nastoletnie pociechy są już wtajemniczone w arkana fotografii i niektóre z nich wysyłają zdjęcia na wystawy i konkursy. Pierwszym zadaniem warsztatów, połączeniem elementów ludycznych i precyzji kadrowania było wspólne robienie zdjęć z pałacowego tarasu grupie uczestników, która leżała na ziemi pod tarasem, a ich ciała były ułożone w wybrane kształty zwierząt, napisy i litery. W ruch poszły obiektywy, wyostrzano postacie pierwszoplanowe, robiono zdjęcia o charakterze dokumentu ale i impresyjne.
Młodzi pasjonaci w starym parku
Theatrum kolejnych inicjatyw fotograficznych stał się park rozciągający się wokół stuletniego pałacu. Obiektami zdjęciowymi były drzewa, krzewy i kwiaty rosnące w parku oraz pasące się na pobliskim padoku konie. Zachodzące słońce i przemieszczający się miedzy drzewami ludzie stali się motywem rozmów o tajemnicach migawki, czasie ekspozycji i kadrowaniu. Każdy z uczestników otrzymywał określone zadanie, swoim instruktorom stawiał dziesiątki pytań, zmieniał plany, komponował ujęcia, robił zdjęcia i … znów wracał do swoich mentorów. Zacierały się granice wieku i umiejętności warsztatowych, ważne stało się zaangażowanie i kreatywność, wymiana doświadczeń przeplatała się z opowieściami o ulubionych tematach fotografowania, popełnianych wcześniej błędach czy zaletach sprzętu.
Nauka nocą w stodole i przed
Uczestnicy niecierpliwie czekali na zajęcia w stodole (po co te latarki?), gdzie urządzono pokaz kontrastu pomiędzy mrokiem wnętrza pomieszczenia o wysokim stropie a zapaloną latarką czy zespołem lamp. Dyskusjom nad parametrami aparatów, przypadkowością czy celowością ich użycia, efektami przesłony nie było końca. Po kilku sesjach z ciemnej stodoły przeniesiono się na zewnątrz. Na dworze zapadł już zmrok, w ruch puszczono wcześniej oświetlony maleńkimi żarówkami maneż (karuzelę dla koni), który pozwala je trenować bez towarzystwa i nadzoru jeźdźca. W granatowej nocy na pierwszym planie migały światła obracającej się karuzeli, a w tle widać było delikatnie oświetlony budynek pałacu. Nikt nie pozostał obojętny na uroki tak przygotowanej niemal teatralnej scenografii, nawet okoliczne ptaki dzielnie towarzyszyły tym wszystkim dziwnym zjawiskom i dały niewymuszony nocny koncert. Zapewne do ich ożywienia przyczyniły się dziesiątki błyskających fleszy i ciche rozmowy uczestników pochłoniętych pasją utrwalania tego co widzi oko ludzkie.
W trakcie warsztatów uczestnicy poznali podstawy fotografii, wzięli udział w dwóch akcjach happeningowych - malowanie światłem, zajęciach z fotografii kreacyjnej zarówno w pałacu w Boninie jak i w Łobzie. W czasie warsztatów odbyły się również pokazy diaporam członków Stowarzyszenia FGT KONTUR. Uczestnicy obejrzeli m.in. diaporamę wydarzeń z rekonstrukcji bitwy pod Waterloo autorstwa Cezarego Dubiela. Najlepsze prace uczestników warsztatów (20 zdjęć), powstałe pod opieką artystów zostaną powiększone do rozmiaru 100x70 cm i wezmą udział w wystawie powarsztatowej, która prezentowana będzie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wybrane prace zamieszczone zostaną w katalogu. Warsztaty odbyły się w dniach 25-28.06.2017 r. w siedzibie Fundacji Bonin –Bonin 31. Organizatorzy zapewnili uczestnikom nocleg i wyżywienie. Partnerem projektu był Łobeski Dom Kultury, a projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tekst i foto ; Helena Kwiatkowska
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja