zachodniopomorskie info

Burmistrz odkrywa skarby na nowo

Na spotkanie z historią Burmistrz Drawna Andrzej Chmielewski, zaprosił dyrektorów , pracowników jednostek organizacyjnych z terenu  gminy, słuchaczy Drawieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracowników Urzędu Miejskiego, sołtysów oraz miłośników historii Drawna i okolic.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w sąsiedniej gminie - Kaliszu Pomorskim, tam Marek Leda opowiedział nam historię miasta, począwszy od osadnictwa nad Drawicą sięgającą epoki brązu po czasy współczesne, wysłuchaliśmy ciekawej historii kościoła parafialnego z drugiej połowy XVIII wieku, wybudowanego w stylu klasycystycznym. Dowiedzieliśmy się także o częstych pobytach w tych stronach nieżyjącego już prof. Zbigniewa Religi w kaliskim hotelu Solaris Lupus.

O historii pałacu ufundowanego przez Wedlów,  odbudowanego po pożarach przez Güntersbergów opowiedziała nam pani Urszula Miłoszewska - kierownik Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. Pani Ula była też przewodnikiem po obiekcie, w którym obejrzeliśmy salę rycerską, konferencyjną, podziemia pałacu, ciekawą wystawę młodych artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pt. "Przestrzeń geometrii" i Bibliotekę Publiczną. Prostynia z mostem na rzece Drawie i wczesnośredniowieczne grodzisko sprzed 7-8 tysięcy lat o kwadratowym kształcie z wyraźnie zachowaną fosą były kolejnymi miejscami które odwiedzili uczestnicy wycieczki.

Kolejne ciekawe miejsce na trasie to Krzywy Las w okolicach Rościna, między Drawnem a Kaliszem Pomorskim - jest to miejsce w którym najprawdopodobniej zaburzone jest pole magnetyczne spowodowane odłamkami meteora, którego odpryski mogły się tutaj znaleźć. Miejsce to jest niezwykle cenne i intrygujące. Jest to jedno z trzech tego typu lasów w Polsce. Jak nietypowe kształty drzew powstały na tym terenie trzeba koniecznie zobaczyć.

Po obejrzeniu Krzywego Lasu udaliśmy się do Kiełpina, gdzie znaleźliśmy się w niezwykle tajemniczym miejscu, a mianowicie zobaczyliśmy grobowiec megalityczny sprzed 5 tysięcy lat. Został on zbudowany przez społeczność kultury pucharów lejkowatych - jedną z kultur neolitu z kręgu kultur naddunajskich, która występowała w Europie między 3700 a 1900 rokiem p.n.e. Niewątpliwie jest to odkrycie na skalę europejską. W miesiącu czerwcu lub lipcu br. na terenie tym zostaną przeprowadzone badania archeologiczne.

Wycieczka zakończyła się na polu namiotowym Super Wypoczynek w Drawnie wspólną grochówką i pieczoną kiełbaską, a w czasie dyskusji planowano już kolejne spotkania z nowo odkrytymi sensacjami naszego terenu.

Fotorelacja


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja