zachodniopomorskie info

Cenne elementy Skweru Kapitanów. To prawdziwa perła Łasztowni!

Już niebawem w tym miejscu powstaną kolejne tablice upamiętniające Flis Odrzański, do którego trwają przygotowania. Nie bez znaczenia jest także wzbogacanie tego miejsca nowymi elementami, stale kojarzonymi z żeglugą i morzem w naszym mieście. Jednym z nowych nabytków jest wspaniała kotwica, która przez kilkanaście ostatnich lat niszczała przed budynkiem opuszczonego Domu Marynarza.

   Wiosnę na Skwerze Kapitanów widać bardzo wyraźnie – równo skoszona trawa, krzewy przygotowane do kwitnięcia i zupełnie nowe elementy ekspozycji kapitańskiej o które troszczą się pracownicy Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, studenci Akademii Morskiej w Szczecinie oraz przede wszystkim kpt. Włodzimierz Grycner, Kapitan Żeglugi Wielkiej, marynista, Wiceprezes Koła Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce. Osoby spacerujące na Łasztowni powinny koniecznie odwiedzić Skwer Kapitanów ze względu na wiele ciekawych eksponatów oraz tablic informacyjnych informujących o historii żeglugi w Polsce:  - Na Łasztowni  już kilka miesięcy temu stanął Maszt, jest to drugi co do wielkości maszt postawiony w tej części Szczecina poza Masztem Kapitana Maciejewicza. Obok masztu zlokalizowana jest ekspozycja  „statek” na którą składa się kotwica, winda kotwiczna, śruba okrętowa, kluza kotwiczna. Wszystkie elementy zostały odnowione. Kotwica została wzięta spod Domu Marynarza, podobnie jak kluza – mówi kpt. Grycner. – Historia tej kotwicy jest pasjonująca, ona przez lata niszczała przy ul. Matejki pod opuszczonym  Domem Marynarza i niszczała. Napisałem list do Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego i dostaliśmy pozwolenie na jej przeniesienie oraz zainstalowanie na Skwerze Kapitanów, jej administratorem jest teraz Liga Morska i Rzeczna w Szczecinie. Obok leży druga kotwica i winda kotwiczna ze Stoczni Parnica, która również była tam już nieużyteczna, a szkoda tego wyrzucać – dodaje Kapitan Włodzimierz Grycner. Wszystkie elementy obecne na Skwerze Kapitanów dla braci żeglarskiej w Szczecinie mają dużą wartość sentymentalną, zostały one odnowione, a na Skwerze regularnie odbywają się uroczystości kapitańskie organizowane przez m.in. Ligę Morską i Rzeczną czy Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Szczecinie.

    Skwer Kapitanów ma charakter informacyjny. Obecne na miejscu tablice przedstawiają historię żeglugi w regionie, Flisu Odrzańskiego, a także sylwetki Kapitanów Żeglugi Wielkiej, zarówno tych, którzy odeszli już na wieczną wachtę, jak i tych, którzy żyją. – To jest nauka morza i nauka kultury morskiej, która jest tak ważna dla Szczecina i dla całego naszego regionu. Ja tu jestem codziennie, bo zobowiązała mnie do tego społecznie Pani Prezes Laura Hołowacz, staram się więc wymyślać różne rzeczy, które to miejsce ozdabiają. Obecnie jestem w trakcie przygotowywania ośmiu tablic przedstawiających historię statków Polskiej Żeglugi Morskiej, premiera tablic odbędzie się prawdopodobnie w czasie Dni Morza lub chwilę przed tym wydarzeniem – zapewnia Kapitan Włodzimierz Grycner.

     Wszystkich gości Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zapraszamy do częstego odwiedzania Skweru Kapitanów, będziemy informować Państwa na bieżąco o wydarzenia, które będą się w tym miejscu odbywać.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja