zachodniopomorskie info

Czas na wielkie inwestycje-Wolin

Jak wiele innych miast i gmin miasto boryka się z problemami związanymi z funkcjonowaniem żłobków i przedszkoli. Brak miejsc dla dzieci w tych dwóch instytucjach powoduje odpływ młodych ludzi z miasta, którzy w poszukiwaniu pracy i godnych warunków do wychowywania dzieci zmieniają miejsce zamieszkania.

Zahamowanie odpływu młodych ludzi jest również dla naszej gminy wielkim wyzwaniem: mówi -Ewa Grzybowska Burmistrz Wolina i dlatego uznaliśmy, że rozbudowa żłobka i przedszkola to zadania priorytetowe. Po długich staraniach pozyskaliśmy środki finansowe na rozbudowę tych dwóch ważnych obiektów. Ponad milion złotych pozyskaliśmy z programu „Maluch plus” z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ponad 2,5 miliona z RPO od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Chcę dodać, że w przebudowanym przedszkolu będzie o sto miejsc więcej, a w żłobku znajdzie miejsce dodatkowo pięćdziesięciu najmłodszych mieszkańców Wolina. Wokół przedszkola powstanie też mała infrastruktura do zabaw dla dzieci. M.in. boisko, plac edukacyjny, tunel i góra wspinaczkowa. W żłobku powstanie też miejsce do przechowywania wózków dziecięcych.

Wolin to przede wszystkim turystyka a jej rozwój, to jeden z priorytetów w strategii rozwoju miasta i gminy. Powstała nowoczesna Marina, istnieje hotel dla żeglarzy i turystów, oraz hangary gdzie można naprawić sprzęt żeglarski. Jednak  szeroki napływ  turystów spowodował, że miasto zdecydowało się na rozbudowę infrastruktury dla żeglarzy i nie tylko. W  rozwój turystyki w mieście i gminie włączają się też miejscowi rybacy. Ponieważ przepisy Unii Europejskiej znacznie ograniczyły możliwość  łowienia ryb, wykorzystując własny sprzęt pływający będą organizowali rejsy turystyczne po Zalewie Szczecińskim.

Miasto i Gmina Wolin to teren z łatwym dostępem do morza, jezior oraz Zalewu Szczecińskiego  mówi:  zastępca Burmistrza Wolina  Jarosław Mikołajczyk -aby wykorzystać to ciekawe położenie oraz szerokie zainteresowanie turystów i żeglarzy naszymi terenami postanowiliśmy, że rozbudujemy Marinę, wydłużymy nabrzeże, powstaną nowe hangary do przechowywania i naprawy sprzętu  motorowodnego oraz żeglarskiego. Powstał plan rewitalizacji  parku i plaży miejskiej na której powstanie wieża widokowa. Bardzo ważnym przedsięwzięciem inwestycyjnym, będzie powołanie „Przystani Morskiej Wolin”. Obiekt ma powstać na starej plaży miejskiej.

Jedną z atrakcji Wolina jest jego położenie. Miasto i gmina leżą w obrębie otuliny Wolińskiego Parku Narodowego. Zagospodarowanie tych miejsc poprzez stworzenie  infrastruktury turystycznej spowoduje, że sezon pobytu turystów w okolicach Wolina znacznie się wydłuży. Planowane są budowy ścieżek rowerowych, które zostaną włączone w  regionalne szlaki rowerowe: Wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i Velo Baltica. Wymienione inwestycje są  o tyle trudne, że miasto pomimo nakładów finansowych  Marszałka woj. Zachodniopomorskiego na te inwestycje musi mieć też własny udział finansowy w rozbudowie tych obiektów- dla samorządu wolińskiego jest to nie małe wyzwanie. Bardzo  ciekawe propozycje dla turystów oferują placówki kulturalne . Gminne Centrum Kultury i Sportu oferuje cały wachlarz wydarzeń artystycznych - od wystaw malarskich i  interesujących  koncertów muzycznych do aktywności fizycznej/wycieczki, rajdy, spływy kajakowe/.Ukłonem w stronę turystów jest też stworzenie wspólnego biletu Muzeum /Skansen Słowian i Wikingów. Ta bardzo ciekawa inicjatywa, poprzez jeden bilet łączy dwie instytucje  integralnie ze sobą związane tematycznie. Jeden bilet pozwoli poznać te dwie znakomite placówki, które krzewią wiedzę o historii regionu.

Tekst: Andrzej Wiśniewski

 


 

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja