zachodniopomorskie info

Dębno - gmina z aspiracjami

Dębno to miasto i gmina położone w południowo - zachodniej części województwa Zachodniopomorskiego. Jeszcze kilka lat temu ze względu największe złoża ropy naftowej i gazu w Polsce mówiono z przekąsem, że Zachodniopomorskim powstał Szejkanat. I tak ropę i gaz wydobywa się do tej pory i przychód z tego tytułu do budżetu gminy to 13 % całego budżetu. Jednak jak się okazuje nie samą ropą i gazem  Dębno żyje. Dębno to też stolica polskiego maratonu.

Od kilku lat miasto swój rozwój upatruje w przemyśle drzewnym. Na terenie miasta i gminy działają rodzime firmy  produkujące stolarkę budowlaną na rynek Polski i Niemiecki. Istnieje też kilka zakładów branży metalowej. Miasto może pochwalić sie też stosukowo niskim  dziesięcioprocentowym bezrobociem, zatem jak na ponad dwudziestotysięczną gminę jest to spory sukces. Tak niskie bezrobocie to też czasami problem gdyż przy tak wysokim zatrudnieniu w gminie  trudno jest aplikować o środki na likwidację bezrobocia w mieście i gminie. A przecież proces bezrobocia ulega częstym zawirowaniom.

O szansach i zagrożeniach dla miasta i gminy Dębno mówi Burmistrz Dębna Piotr Downar.

Andrzej Wiśniewski W jakich dziedzinach miasto upatruje szansy rozwoju?

    Piotr Downar Burmistrz Dębna – W ostatnim czasie sporo zainwestowaliśmy w oświatę i infrastrukturę drogową. Swoją szansę rozwoju upatrujemy w rozwoju branży drzewnej, usługach, sporo zakładów powstaje w specjalności stolarka budowlana i to moim zdaniem oprócz ropy i gazu mogą być atuty naszej gminy.    W mieście istnieje również specjalna strefa ekonomiczna dla tych, którzy chcieliby u nas inwestować. Miasto ma przygotowaną specjalną ofertę dla tych, którzy swój biznes chcieli  by związać z Dębnem. Mam tu na myśli ulgi podatkowe i inne udogodnienia.

A.W. Czy jest szansa na rozwój innych gałęzi przemysłu w gminie?

    P.D. - Mogłaby być. Niestety na miejscu nie posiadamy odpowiedniej ilości ludzi z wykształceniem technicznym i inżynierskim i dlatego  tu na miejscu powstają firmy, które mogą zatrudnić mieszkańców  z innym wykształceniem. Niestety nie mamy uczelni technicznej. Istnieje tylko Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze szkolnictwem zawodowym w programie nauczania.

A.W. Gmina położona jest wśród pięknych lasów.  Czy to może być ofertą dla turystów ?

    P.D. Tak mamy piękne grzybne lasy i tu oczywiście zapraszamy tych, którzy na grzybobranie do nas by się chcieli wybrać. W mieście mamy też urokliwe jezioro ale okolice tego akwenu chcemy przygotować dla spacerowiczów jak dla biegaczy. Myślimy o zagospodarowaniu brzegów jeziora. Powstały by tam trasy biegowe, które odciążą nasze miasto w związku z organizacją wielu imprez biegowych. Powstanie takiej trasy zlikwiduje uciążliwe dla wszystkich zamykania części miasta oraz okolicznych ulic podczas imprez biegowych. Nad jeziorem powstaje też mała infrastruktura. Budujemy nowe pomosty i miejsca do wypoczynku. Gmina  włączona zostanie też do tysiąckilometrowego szlaku rowerowego przebiegającego prze woj. zachodniopomorskie. My będziemy na szlaku Północ – Południe. Przez miasto i gminę będzie przebiegał 30 kilometrowy odcinek tego szlaku na kierunku Warnice – Dargomyśl – Chwarszczany przez Dębno. Szlak będzie oznakowany, powstaną mapy, zastosowane zostaną działania promocyjne. Przy szlakach powstanie mała infrastruktura dla rowerzystów.

A.W. Miasto leży dość daleko od Szczecina .Czy czujecie sie miastem na uboczu?

      P.D. Absolutnie nie! Do Szczecina mamy 100 km, do Berlina 90 km pod bokiem mamy Gorzów Wielkopolski. Zatem z punktu widzenia Szczecina może i jesteśmy na uboczu, jednak my tego nie czujemy i sąsiedztwa miast, które wcześniej wymieniłem wcale nam nie ciążą.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Andrzej Wiśniewski

Dębno w fotografii


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja