zachodniopomorskie info

Drawieński Park Narodowy zaprasza na piknik kulturowy „Święto Jabłka”

data i miejsce: 24 września 2016 r,  „Drawnik” k. Drawna

Szczegółowy program pikniku kulturowego „Święto Jabłka” w Drawieńskim Parku Narodowym

Godz. 10.00 - rozpoczęcie pikniku – budynek przystani „Drawnik”.

Godz. 10.00 – 11.30 – warsztaty pielęgnacji  drzew owocowych na przykładzie sadu w Konotopiu - prowadzi dr Ireneusz Ochmian  z ZUT w Szczecinie.

 UWAGA: wyjazd autobusem do sadu w Konotopiu o godz. 10.00 spod budynku przystani „Drawnik”. Chętni proszeni są o zgłaszanie się pod nr tel. 957682051.

Od godz. 10.00, w sadzie na Drawniku:

 - blok konkursów i zabaw dla dzieci: zabawy w labiryncie z siana,  kalambury rodzinne, „dojenie krowy”, tory przeszkód „życie gospodarza” i „jabłkowa sztafeta”, malowanie buziek. (Prowadzą animatorzy z Biura Rekordów Polski i Guinnessa)

- na mini biegi dla dzieci, szkółkę Nordic Walking i słodkie upominki – zaprasza Stowarzyszenie „Aktywne Choszczno”,

- trzy stanowiska z grami edukacyjnymi Drawieńskiego Parku Narodowego („Tropy zwierząt”, Warstwy lasu”,” Twister Parkowy”) które należy odwiedzić, by poprawnie odpowiedzieć na pytania zawarte na ulotkach „Święto Jabłka” i wziąć udział w losowaniu ponad 50 nagród. Ulotki będą czekały w Biurze Pikniku,

- na głównym placu pikniku w namiotach i w budynku „Przystani Drawnik”- warsztaty: plastyczne, wyplatania wikliny, szydełkowania, malowanie toreb lnianych motywem owocowym,

- z Dworca „Święto Jabłka” przejazdy drezyną na trasie: Dworzec „Święto Jabłka” – Drawno oraz Drawno – Dworzec „Święto Jabłka” ( „Koleją Jabłkową” zawiaduje pan Dariusz Trzciński).

Od 11.00 do 14.00wycieczki melexem Lokalnej Organizacji Turystycznej Wokół Drawy z przewodnikiem Drawieńskiego Parku Narodowego.

Od 11.00 do 14.00 – eliminacje do zespołu bijącego rekord Polski na największą ilość wytłoczonego soku z jabłek. Rozpoczyna zespół DPN. W eliminacjach wezmą również udział zespoły: z Gimnazjum Publicznego i Szkoły Podstawowej w Drawnie i Gminy Drawno. Zespoły walczą o nagrody za I, II i III miejsce na podium. Każdy zespół liczy 4 osoby i pracuje 30 minut.  Spośród zwycięzców eliminacji zostanie wybranych 6 osób - bohaterów do bicia Rekordu Polski na wyciśnięcie największej ilości soku z jabłek w ciągu godziny.

Godz. 12.00:

 - wystawa odmian jabłek z Puszczy Drawskiej oraz wykład, pt.: „Jabłko jako owoc prozdrowotny”, dot. także walorów, sposobów otrzymywania i przechowywania soków z jabłek - prowadzi prof. Jan Oszmiański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,

- warsztaty kulinarne -  gotowanie kapusty z jabłkami, pieczenie deseru z musu jabłkowego oraz warsztaty jak np. zrobić ocet jabłkowy z wytłoczyn pozostałych z wyciśniętych jabłek -  prowadzą Tomasz Kosiński i Dominik Sudoł.

Od godz. 12.30 – 17.00 – warsztaty w sadzie, nauka oczkowania i szczepienia drzew owocowych, prowadzi  dr Ireneusz Ochmian z ZUT w Szczecinie.

Ok. 14.00

 - degustacja potraw

 -  pierwsze losowanie nagród  za poprawne odpowiedzi na pytania z ulotki „Święto Jabłka”.

Ok. 14.30 - próba bicia rekordu Polski w tłoczeniu największej ilości soku z jabłek. Bicie rekordu odbywa się pod patronatem „Biura Rekordów” obsługującym rekordy Polski i Guinnessa.

16.20 – drugie losowanie nagród za poprawne odpowiedzi na pytania z ulotki „Święto Jabłka”.

Godz. 17.00 - zakończenie pikniku.

UWAGA: proszę zabrać ze sobą:

- pojemniki na sok (butelki, słoiki) ponieważ po warsztatach wytłoczony sok będzie do podziału wśród uczestników pikniku. Przydadzą się również pojemniki na jabłkowe wytłoczyny, potrzebne na ocet z jabłek.

- koc piknikowy, by odpocząć na trawie.

 

  

                                                                      SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Dyrekcja i Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja