zachodniopomorskie info

FASHION EXPO 2016

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu była szczecińska spółka „5th Element” sp. z o.o., mająca siedzibę przy al. Piastów 30, która postanowiła stworzyć wydarzenie wszechstronnie promujące nie tylko modę, ale też Szczecin. Ideą Fashion EXPO 2016 miało być połączenie biznesu ze sztuką i kulturą. Głównymi wydarzeniami imprezy będą pokazy mody zarówno młodych projektantów, jak i tych uznanych już w branży modowej. Kolekcje mody codziennej na sezon jesień – zima 2016/2017 młodych projektantów mody można było obejrzeć w pokazach „Look at This !”, natomiast podczas pokazów „Different Than All” zaprezentowali swoje propozycje topowi projektanci z Polski - Michał Starost i Pachnąca Szafa, Hector & Karger, Dorota Goldpoint, TomaOtomo Tomasz Olejniczak oraz Alena Oleynik, Christina Bobkova z Ukrainy, a także gość specjalny z Nowego Jorku, Loris Diran.

            Na jednym z pierwszych pokazów projektantka z Gryfina, Ela Olszewska, zaprezentowała m.in. największe futro świata. Na koniec sobotnich pokazów odbył się ekskluzywny pokaz futer naturalnych - NAFA Show.

            Warty odnotowania jest fakt, że przygotowaniem imprezy zajął się wybitny specjalista - JAROSŁAW SZADO, który jest pierwszym polskim choreografem i reżyserem pokazów mody (z wykształcenia jest teatrologiem). Castingi do pokazów wykonała Joanna Vi, blogerka modowa, a festiwal poprowadził Mateusz Hładki z TVN.

            Oprócz pokazów mody atrakcją festiwalu była strefa wystawienniczo-handlowa. W czterech salonach wystawienniczych prezentowana była odzież, nakrycia głowy, torebki, autorska biżuteria, w tym soutache, perfumy, drukarki 3D, designerskie meble oraz wiele gadżetów. Wśród wystawców pojawili się między innymi: Radosław Majdan z kolekcją własnych perfum, Ewa Wojciechowska z własną marką torebek Effi Bag, Pin Ups, Multanka, Szósty Zmysł, Fly or Die,          Mimmo, Sylwia Majdan, Pokabroche oraz Michał Starost z marką odzieżową Uffufu.

            Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje i panele dyskusyjne o tematyce związanej z modą i wieloma jej aspektami. Prelegenci z Polski oraz zaproszeni goście z Ukrainy i Holandii poruszali między innymi problematykę branży modowej w dobie transformacji na Ukrainie, sposoby pozyskiwania przez młodych projektantów środków na rozwój biznesu, prawo w modzie, ekologia na przykładzie futer naturalnych oraz historia makijażu.

            Gościem specjalnym wydarzenia była Maja Sablewska, z którą zwycięzcy konkursów, ogłoszonych na facebook-u oraz w Radiu Szczecin, mogli spotkać się osobiście. Wśród zaproszonych gości byli także aktorka Anna Powierza i piłkarz Radosław Majdan. Gośmi Fashion Expo byli również blogerzy modowi tacy, jak Ash Plum Plum, Nabil Abu Baker, Laila Szaranek, Joanna Vi.

            Fashion Expo 2016 wzbudziło też wiele kontrowersji z powodu prezentowanych na imprezie futer. Szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA !, działająca w Ogólnopolskiej Koalicji ANTYFUTRO, która od kilku lat prowadzi kampanię „Szczecin bez futra”, postanowiła zorganizować akcję protestacyjną podczas trwania festiwalu.

            Protestujący uświadamiali osobom odwiedzającym festiwal, że Polska jest drugim co do wielkości eksporterem futer w Europie, a województwo zachodniopomorskie zajmuje drugie miejsce pod względem ilości ferm (w całej Polsce jest ich ok. 750, w tym 80 w Zachodniopomorskim). Tymczasem w państwach takich, jak Wielka Brytania, Austria, Chorwacja, Szwajcaria wprowadzono całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra ze względu na ochronę środowiska i humanitarne traktowanie zwierząt. Hodowcy przenoszą się więc do innych krajów, między innymi do Polski, gdzie przepisy są niejednoznaczne, a silne lobby futrzarskie wpływa na decyzje polityczne. Festiwal Fashion Expo 2016, którego partnerami był Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych, Stowarzyszenie Futrzarzy Polskich oraz Nafa Furs Beyond Expectation, zdaje się to potwierdzać.

Fotorelacja

Tekst i foto Marta Kościucha


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja