zachodniopomorskie info

Festiwal jazzowy Nowa Wyspa, Świnoujście - Seebad Heringsdorf

BigBand Akademii Sztuki w Szczecinie

Michał Martyniuk Trio

Nadmorska wietrzna zima, jest dobrą pora na kameralny, klasyczny jazz. Zimowe koncerty zostaną uzupełniane o sztuki plastyczne czyli wystawę fotografii reportażowej świnoujskiej fotografki Katarzyny Nadwornej, salach wystawowych Museum Villi „Irmgard“ w Heringsdorfie.

W ostatnich kilku miesiącach w Świnoujściu zagościł jazz. Dzięki determinacji środowiska jazzowego, organizatorów:  Andrzeja Wiśniewskiego, Andrzeja Pawełczyka oraz właścicielki restauracji „Między Ustami” Eweliny Bryguły, w mieście zagościł jazz z najwyższej półki. Na Festiwal Jazzowy „Nowa Wyspa” przyjechali zdobywcy polskich jazzowych nagród fonograficznych o raz  laureaci rankingów czasopisma JazzPress. W piątek i sobotę po raz kolejny w Świnoujściu pojawią się muzycy jazzowi działający w Szczecinie będący nadziejami polskiego jazzu.

   

BigBand Akademii Sztuki w Szczecinie

     Długo organizatorzy festiwalu zastanawiali się nad jego formułą i po dyskusjach zdecydowano się na muzyków działających w Szczecinie czy  też związanych z tym miastem. Okazało się, że pomysłodawcy się nie pomylili i pomysł udało się zrealizować. Bardzo duży wpływ na formułę festiwalu miało też to, że od kilku lat Szczecin znakomicie rozwija się jako rynek jazzowy. Do miasta przyjeżdżają gwiazdy światowego jazzu takie jak: Billy Harper, Wynton Marsalis ,Pat Matheny, Manhattan Transfer czy  też Erykah Badu. W mieście tworzą się  ciekawe zespoły jazzowe, działa też szkolnictwo artystyczne nakierowane na muzykę jazzową. Muzycy ze Szczecina wydają sporo płyt. I ten potencjał wykorzystuje Świnoujście, które zaprasza na swój festiwal najzdolniejszych polskich artystów jazzowych młodego pokolenia. Przy okazji festiwalu tworzone są zajęcia edukacyjne dla wokalistów jazzowych ze Świnoujścia. Festiwal współpracuje z Akademią Sztuki w Szczecinie.                 

     Najnowsze wydanie  już szóstej  edycji festiwalu, które odbędzie się 7 i 8 lutego 2020 roku według zapowiedzi organizatorów będzie miało trochę inną formułę.7 lutego w restauracji - „Między Ustami” w Świnoujściu, która jest współgospodarzem koncertu, zagra trio jazzowe złożone z muzyków z Polski i Ukrainy. Na gitarze zagra Vitalij Bondar, piano- Lena Bondar, bas- Paweł Grzesiuk- w programie standardy jazzowe oraz kompozycje własne. 8 lutego w Ahlbecku  zagrają: znakomita wokalistka Kasia Olczykowska oraz pianista Patryk Matwiejczuk. Swoim kunsztem okraszą oryginalną i pierwszą w Świnoujściu wystawę fotograficzną, jazzmanki fotografii  mieszkającej w tym mieście Kasi Nadwornej. Tematem wystawy jest Festiwal jazzowy „Nowa Wyspa’’ w Świnoujściu. Od początku festiwal wspiera czasopismo: JazzPress, Kurier Szczeciński, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Pomorze Zachodnie, Restauracja Między Ustami, Hotel Hampton By Hilton i  Galeria Sztuki Współczesnej „miejsce sztuki44”

Nowa Wyspa program

7.02.2020 - Restauracja „Miedzy Ustami”, Armii Krajowej 13, Świnoujście

godz. 20.30 koncert „Love Actually”
Vitalij Bondar -  gitara, vocal
Lena Bondar - piano
Yuny Beliy - saksofon
Paweł Grzesiuk - bas


8.0.2020 - Museum Villa „Irmgard“, Niemcy, Maxim-Gorki-Straße 13, Seebad Heringsdorf

godz. 19.00 wernisaż fotografii Kasi Nadwornej „All that jazz”

godz. 19.30 koncert

Katarzyna Olczykowska - vocal
Patryk Matwiejczuk - piano

 

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja