Festiwal Tkaniny w Szczecinie
Zadaniem trzeciej edycji festiwalu jest przybliżenie widzom różnych obszarów funkcjonowania tkaniny, w tym jej użytkowego aspektu i niezmiennej obecności w designie. Niezwykłe walory estetyczne i użytkowe tkaniny są wykorzystywane praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Włókna naturalne i syntetyczne tworzą najnowocześniejsze materiały w tak różnych dziedzinach jak medycyna, biotechnologia, budownictwo, design wnętrzarski czy przemysł transportowy. Tkanina, w swojej niezwykłej wielowymiarowości, łączy naukę, technikę i sztukę. – Na pomysł zorganizowania cyklu wydarzeń pt. Festiwal Tkaniny wpadliśmy przed kilkoma laty, nasza inicjatywa ma na celu zarówno popularyzację tej dziedziny sztuki jak i pokazanie, że tkanina jest cały czas obecna w naszym życiu , twórczości plastycznej i ma się dobrze – wyjaśnia Hanna Wysocka, koordynator projektu.
- Tkanina nie tylko nas lub przedmioty czy jakiś fragment przestrzeni okrywa, ale także ogrzewa, ochrania, oddycha, błyszczy się, wentyluje, buduje strukturę i pozwala uruchomić w nowoczesnym wzornictwie wręcz nieograniczone pole wyobraźni. Nie ma dziedziny życia (gospodarczego, artystycznego czy społecznego), w której nie funkcjonuje, można powiedzieć, że jest z nami od chwili urodzenia aż do śmierci – mówi Aleksandra Gisges – Dalecka, kurator Festiwalu. Wspomina o odbywającej się w 2013 r. (w Warszawskiej Zachęcie) wystawie pt. Splendor tkaniny, jako o głośnym i szeroko opisywanym wydarzeniu, które spotkało się z dużym zainteresowaniem krytyków i tzw. zwykłej publiczności, wystawie prezentującej ponad 30. lat dorobku artystycznego i niekwestionowanego funkcjonowania tkaniny w sztuce i kulturze. Żałuje, że tak rzadko odbiorca może uczestniczyć w takich ekspozycjach.
Organizatorom Festiwal Tkaniny w Szczecinie zależy na trwałej zmianie myślenia o tkaninie, tkaninie jako równoprawnej dziedzinie sztuki i podkreśleniu oraz zaprezentowaniu wszystkich jej możliwości. Technika pracy z tkaniną wymaga oprócz talentu także cierpliwości i niezwykłego skupienia. Proces tworzenia jest żmudny i czasochłonny, często jest związany z długoletnim nabywaniem doświadczenia i umiejętności warsztatowych . – Tkanina to medium bardzo wymagające, bo przed każdym artystą – tkaninowcem długie lata nauki i zdobywania doświadczeń. Taki człowiek to mistrz rzemiosła - dodaje A. Gisges – Dalecka.
Wreszcie tkanina to jedno z niewielu mediów plastycznych, które można określić tak skrajnymi znaczeniami jak transparentność, matowość, zwiewność, ciężkość, określeniami, które kładą nacisk na materialność tego tworzywa.
Festiwal daje możliwości nie tylko zweryfikowania swoich opinii i odczuć na temat tkanin, ale także samodzielnego spróbowania swoich sił czy umiejętności podczas licznych warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów.
Kuratorem festiwalu jest Aleksandra Gisges – Dalecka, szczecinianka, artysta plastyk o specjalności tkanina artystyczna, scenograf, animator kultury, członek Polskiego Związku Artystów Plastyków. Koordynatorem projektu ze strony INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury i Stowarzyszenia Media Dizajn jest Hanna Wysocka, specjalistka d.s.promocji, animatorka kultury projektantka graficzna .
Kalendarium Festiwalu Tkaniny w Szczecinie :
- 28.09.18. godz.18.00 – otwarcie festiwalu i wernisaż artystki Aleksandry Richert pt. Laboratorium struktur, Galeria R+ Akademii Sztuki w Szczecinie, pl. Orła Białego 1
- 5.10.2018.godz.18.00
– wernisaż artystki Anny Michalak – Bartosz pt. Punkt w bezmiarze, Inku Szczeciński Inkubator Kultury przy ul. Woj. Polskiego 90
- wernisaż artystek Joanny Sobolewskiej i Agnieszki Kaczmarskiej pt. Patchwork, Inku Szczeciński Inkubator Kultury przy ul. Woj. Polskiego 90
- 1 – 30.10.2018. liczne płatne warsztaty artystyczne(zapisy poprzez stronę internetową Inkubatora). Warsztaty odbędą się na terenie sal Inku Szczecińskiego Inkubatora Kultury przy ul. Woj. Polskiego 90
Partnerem Festiwalu jest Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, a jego patronem medialnym - Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie”.
Tekst: H. Kwiatkowska
Zdjęcia: Archiwum INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury .
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja