zachodniopomorskie info

Festiwal Wake up w Boninie

          Podczas ubiegłorocznego spotkania młodzież pracowała w dwóch blokach tematycznych. Pierwszy to historia miejsca, drugi - nowe media i komunikacja. Motywem przewodnim było tzw. śledztwo historyczne. Młodzi ludzie poznawali  przestrzeń społeczno - historyczną na terenie gminy w kontekście procesów historycznych w całej Europie. Po etapie budowania relacji w grupach rozpoczęto wspólną wyprawę w przeszłość z zastosowaniem szeregu wypróbowanych metod poznawania historii, rozumienia procesów i odkrywania wartościowych artefaktów. Szczególnie ważne było otwarcie się na historię mówioną, bezpośrednie relacje, poznanie tej metody, realny kontakt ze świadkami historii, zapis ich świadectwa i wspólne opracowanie materiału (aspekt międzypokoleniowy). W oparciu o przekazane kompetencje młodzież odbyła spotkania z mieszkańcami gminy, Przygotowała także grę RPG według własnego scenariusza. Istotą tych działań było stworzenie mapy historii gminy, wytyczenie szlaku lub ścieżki tematycznej, która została zaprezentowana podczas spotkania w tym roku.

       Ścieżkę tematyczna  - jej pomysłodawcami i realizatorami byli uczestnicy projektu, prezentował zgromadzonym z wielką swadą łobeski nauczyciel angielskiego, instruktor harcerstwa, miłośnik miejscowej historii – Jakub Zieniuk. Zawierała  m.in. obiekty architektury, pomniki przyrody, rodzinne groby byłych właścicieli Bonina oraz  inne ślady przeszłości. Poza tym młodzież  i realizatorzy projektu przygotowali wiele atrakcji. Uczestniczyli  w nich zarówno szczecinianie jak i mieszkańcy okolicznych gmin. Na padoku, w sąsiedztwie dworu zorganizowano wystawę obrazującą wcześniejszy projekt Fundacjo BONIN – plon warsztatów fotograficznych pt. „Bonin światłem malowany”. W niecodziennej scenerii, bo w czyściutkiej, pachnącej sianem stajni odbył się pokaz pt. „Diaporamy” Cezarego Dubiela, szczecińskiego  artysty fotografika, laureata wielu ogólnopolskich międzynarodowych wystaw i nagród, filmów animowanych Krzysztofa Rynkiewicza oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry Instrumentów Dętych z  Łobeskiego Domu Kultury. Zespół koncertował wielokrotnie zarówno w kraju jak i za granicą m.in. w: Niemczech, Francji, Szwecji, Estonii, Litwie, Białorusi, Rosji, Ukrainie, na  terenie Węgier, Grecji, Serbii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Włoch i Watykanu.

Dla miłośników klasycznej muzyki, tańca i historii zorganizowano warsztaty kaligrafii i pokazy tańców dworskich. Przed pałacem zaprezentowano wystawę o profesorze archeologii Otto Puchsteinie urodzonym i pochowanym w Łobzie, pruskim archeologu klasycznym, wykładowcy i historyku architektury, odkrywcy zabytków starożytnego Egiptu, jednym z założycieli  Muzeum Pergamońskiego w Berlinie. 

Wieczornym finałem bogatego i różnorodnego  programu były pokaz filmu „Album rodzinny” autora ponad 80 filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysty i reżysera, wykładowcy szkół filmowych -  Andrzeja Titkowa.

         Projekt Fundacji BONIN  o nazwie „Wake-up! Intensyfikacja edukacji pozaformalnej młodzieży w Gminie Łobez poprzez strategiczne partnerstwa międzynarodowe” był realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus + oraz Gminy Łobez. Jego cele to poprawa jakości kształcenia, szkolenia i pracy z młodzieżą, dzięki włączeniu w proces edukacji metod nauczania pozaformalnego (te innowacyjne metody testowano podczas realizacji projektu). Przyczynił się do tego m.in. transfer wiedzy i doświadczenia organizacji partnerskich z trzech krajów (Polski, Niemiec i Holandii) oraz szereg działań prowadzących do wykreowania strategii rozwoju edukacji pozaformalnej na potrzeby gminy, a także przygotowanie kompendium o metodach i narzędziach możliwych do bezpośredniego zastosowania osób pracujących z młodzieżą.

                  Wszystkie zajęcia, w których uczestniczyła młodzież odbywały się z udziałem trenerów z jednostek eksperckich (partnerów projektowych) reprezentujących: Międzynarodowe Centrum Spotkań i Studiów  im. D. Bonhoeffera ze Szczecina, Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz z Niemiec. Partnerami byli także Agit Polska z Niemiec oraz Stowarzyszenia Richtera z Holandii. Koordynatorem projektu z ramienia Fundacji BONIN była Maria Buchelt.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja