zachodniopomorskie info

Gem,set,mecz

     Kilka lat temu, grupa zapaleńców - seniorów ze Świnoujścia postanowiła założyć nieformalną sekcje tenisa ziemnego. Grupa liczy ponad dziesięciu zawodników, powstała z bardzo prozaicznej przyczyny:  młodsi zawodnicy odmawiali gry ze seniorami i dlatego postanowiono stworzyć taką „sekcję”. Tenisiści seniorzy to grupa nieformalna, której nikt nie utrzymuje, nie wspiera nie  korzystają też z żadnych ulg przy korzystaniu z kortów. Pomimo przeciwności, seniorzy się poddają  rozgrywają bardzo zacięte pojedynki szczególnie w grach podwójnych, gdyż wsparcie partnera powoduje, że zawodnicy nie muszą  dużo biegać  po  korcie ale  robią  to co trzeba, zdobywają kolejny punkt. Jak sami twierdzą:” Spotkania treningowe to nie wszystko .Gramy w turniejach w swoich grupach wiekowych, często zdobywając laury.”

 

     Seniorzy na korcie zarówno kobiety jak i mężczyźni to już nie sensacja. Grający sześćdziesięciolatkowie stali się prawie normą. W Świnoujściu grają też panowie w wieku 75 lat i zupełnie sobie dobrze radzą, grając na kortach ziemnych w różnych warunkach atmosferycznych,  dwa a nawet trzy razy w tygodniu po 2 godziny. Koniec sezonu letniego nie oznacza „zwieszenia rakiet na  kołkach”. Od jesieni przenoszą się do hali,  gdzie grają całą jesień i zimę by na wiosnę wyjść ponownie na kort, powalczyć o wygraną, pocieszyć się słońcem i piękną pogodą. Aby docenić różne grupy wiekowe w Świnoujściu, odbywa się  turniej tenisowy „Babolata”, gdzie jedną z grup wiekowych jest kategoria 80 + .Bardzo to ciekawe pojedynki,  które często kończą się słowami „pamiętaj Stasiu  za dwa lata jak złapię formę to Ciebie pokonam”

     Stworzenie sekcji to bardzo  cenna inicjatywa prozdrowotna. Tenis jest trudną dyscypliną sportu: wymaga koordynacji ruchowej, siły, kondycji , szybkości i refleksu. W trakcie gry  szczególnie starsi zawodnicy trenują też pamięć, gdyż licznie punktów w tenisie ziemnym jest dość skomplikowane i zapamiętanie po dwóch godzinach gry wyniku i to w poszczególnych gemach i setach, wymaga sporego wysiłku intelektualnego. Tenis to nie tylko gra, to też sposób na życie. Świeże powietrze, spotkania z przyjaciółmi, rywalizacja na korcie to wszystko powoduje, że seniorzy czują się młodo, są sprawni i mniej  pieniędzy wydają na leki  kupując za to sprzęt i akcesoria do gry, która powoduje radość i uśmiech na twarzy a to jest nie do przecenienia!

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja