zachodniopomorskie info

Koniec z nierównymi płytami. Kolejny odcinek DW 102 przebudowany

Zakończyła się przebudowa  prawie czterokilometrowego odcinka Międzywodzie-Dziwnów drogi wojewódzkiej nr 102. Była to jedna z dwóch ostatnich dróg wojewódzkich w regionie (obok „berlinki”), które zostały wykonane z płyt betonowych w latach trzydziestych.

 Przebudowa odcinka Międzywodzie-Dziwnów to kolejny zakończony etap DW 102. W październiku Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zakończył przebudowę odcinka Łukęcin – Lędzin.

 - To dobre informacje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów. Droga wojewódzka 102 jest jednym z głównych szlaków nad Bałtyk i obciążenie tej drogi w wakacje znacznie wzrasta. Cieszę się, że zakończyliśmy kolejny etap. Oznacza to większe bezpieczeństwo i komfort podróży – mówi wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

 Prace objęły usunięcie betonowych płyt w Międzywodziu. W ich miejscu powstała nowa, komfortowa droga. W miejscowościach powstały elementy spowalniające ruch, azyle dla pieszych, nowe zatoki autobusowe i ciągi pieszo-rowerowe. W trakcie przebudowy droga została doprowadzona do odpowiednich standardów, między innymi wykonano brakujące rowy odwadniające i zlikwidowano zawyżone pobocza. Przebudowy  sięgnęła do skrzyżowania przed mostem zwodzonym w Dziwnowie. W miejscu tym powstało rondo.

 Technologia, którą zastosowano na odcinku szlakowym, to technologia, która w Polsce z uwagi na małą liczbę dróg betonowych jest stosowana bardzo rzadko. Polega ona na położeniu elastycznej membrany, która oddziela warstwy podłoża od warstw wierzchnich.

 Inwestycja była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20.  Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z Torunia. Koszt robót wyniósł ponad 13 mln zł.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja