Licealiści na niezwykłej lekcji historii
Aby zrealizować pomysł do współpracy udało namówić się Grupę Warowną Cegielnia - Skansen będący oddziałem Muzeum Ziemi Wałeckiej. Nasze obawy wynikały z tego, jak młodzież przyjmie historię z przed siedemdziesięciu lat tym bardziej, że o tych wydarzeniach jakże ważnych w historii II wojny światowej aktualnie mówi się niewiele lub też wcale. Dlaczego akurat ten temat ? - pytali pedagodzy oraz młodzież. Dlatego, że jest to jeden z ważnych epizodów w historii Wojska Polskiego oraz w historii Pomorza Zachodniego. To na naszym terenie w okolicach Wałcza i Szczecinka znajduje jeden z najważniejszych odcinków umocnień fortyfikacyjnych Wału Pomorskiego, który ciągnie się przez wiele kilometrów północno - zachodniej Polski.
Prowadzenie tej niezwykłej lekcji historii stowarzyszenie powierzyło fachowcom z oddziału Muzeum Ziemi Wałeckiej czyli skansenu Grupa Warowna Cegielnia, którzy na co dzień zajmują się badaniami historycznymi i archeologicznymi tych umocnień. Muzealnicy z Wałcza ze swojego zadania wywiązali się znakomicie. Spotkanie ilustrowane slajdami, archiwalnymi kronikami filmowymi, dokumentacją kartograficzną oraz uzbrojeniem i umundurowaniem żołnierzy Wojska Polski, Armii Radzieckiej i Wermachtu poprowadziło czterech pracowników, którzy przy na podstawie rzetelnej wiedzy i badań opowiedzieli o historii umocnień, ich znaczeniu w sztuce wojennej. Ważnym elementem spotkania był wątek udziału żołnierzy Wojska Polskiego w walkach o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego. Atutem tego spotkania prócz rzetelnego przekazywania wiedzy przez fachowców praktyków, była organizacja zajęć w innym miejscu, niż szkoła. W sali kinowej w szczecińskim Inkubatorze Kultury odbyła się część prelekcji z kronikami i slajdami a znajdująca się obok sala kominkowa była miejscem, gdzie przygotowano ekspozycje pamiątek i eksponatów, które zaprezentowali pracownicy muzeum. Kolejny argument przemawiający za organizacją takich zajęć dla młodzieży to możliwość przedstawienia regionu i jego najciekawszych miejsc, dlatego jeden z prelegentów opowiadał o walorach turystycznych Wałcza i Pojezierza Wałeckiego, związanych z umocnieniami fortyfikacyjnymi Wału Pomorskiego. Pomimo, że spotkanie trwało dwie godziny, młodzież z uwagą wysłuchała wykładów, duże zainteresowanie wzbudziła też ekspozycja uzbrojenia i mundurów.
Historia walk o przełamanie umocnień Wału Pomorskiego jest pierwszym przedsięwzięciem edukacyjnym zorganizowanym przez SDRP Pomorze Zachodnie. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną zajęcia dla uczniów liceów ogólnokształcących z zakresu: ochrony środowiska, wpływu samorządów lokalnych na tworzenie parków krajobrazowych i rozwoju turystyki na tych terenach. Zajęcia, będą skierowane do uczniów klas o specjalnościach turystyka, geografia, ochrona środowiska i marketing. Projekt edukacyjny Stowarzyszenia wspiera Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Zachodniopomorski Dwumiesięcznik Oświatowy Refleksje.
Tekst i foto Andrzej Wiśniewski
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja