zachodniopomorskie info

Lipa Humboldta w Dysznie

Lipę Humboldta do konkursu zgłosił Marek Schiller, Prezes Ligii Ochrony Przyrody, Oddziału w Dębnie, przy współudziale Gminy Dębno. Jak sam mówi to nie przypadek, że dokonał zgłoszenia w tym roku.  – Dokładnie 200 lat temu, w 1816 roku Aleksander Humboldt (związany z Dysznem) wprowadził nową formę ochrony przyrody – pojęcie „pomnik przyrody” Jest to okazja, by przypomnieć o tym wydarzeniu – tłumaczy Marek Schiller.

Aby lipa Humboldta została Drzewem Roku musi wygrać w głosowaniu internautów, które rozpocznie się 1 czerwca na stronie internetowej www.drzeworoku.pl.

Należy dodać, iż laureat tegorocznej edycji konkursu będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017.

Przedstawiamy opis zgłoszonego drzewa gminy Dębno.

Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie) – lipa drobnolistna, wiek 400 lat, obwód 750 cm, wysokość 25 m, pomnik przyrody, zgłoszona przez Ligę Ochrony Przyrody, Oddział w Dębnie.

Lipa Humboldta rośnie w niewielkiej miejscowości Dyszno, gdzie pod koniec XVIII wieku właścicielem tamtejszego majątku był Aleksander Humboldt – wielki uczony, przyrodnik i podróżnik, jeden z twórców nowoczesnej geografii. Już wtedy lipa miała około 150 lat i była okazałym drzewem, dzisiaj po około 400 latach wzrostu jest imponująca i wspaniała.

Na całym świecie można spotkać ślady podróży tego sławnego uczonego. Od jego nazwiska pochodzi wiele nazw geograficznych, m.in. imię Humboldta nosi lodowiec w północno-zachodniej Grenlandii, zimny morski Prąd Peruwiański i rzeka w stanie Nevada w USA. Humboldt jako jeden z pierwszych postulował potrzebę  ochrony przyrody. W 1816 roku sformułował pojęcie „pomnik przyrody”. W tym roku będziemy obchodzić 200 lecie tego wydarzenia.

Informacje na temat lipy Humboldta pojawiają się we wszystkich lokalnych informatorach gminy Dębno, folderach i monografiach. Przez wieś prowadzą cztery szlaki turystyczne: pieszy, rowerowy, nordic walking. Wielu turystów chętnie odwiedza to miejsce aby podziwiać rosnące tu piękne okazy lip i dębów. Pamięć o wielkim przyrodniku uświetnia pamiątkowy kamień, który w 75-tą rocznicę Ligii Ochrony Przyrody został ustawiony w parku w Dysznie przez członków LOP Oddział w Dębnie.

Jak czytamy na stronie internetowej  organizatorów konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz  językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

 Zobacz finałową 16. konkursu Drzewo Roku 2016 na stronie internetowej www.swietodrzewa.pl


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja