zachodniopomorskie info

Marszałek Olgierd Geblewicz czeka na podpis PPL

Od 2013 r. dla lotniska w Goleniowie Samorząd Województwa przeznaczył ponad 33,4 mln zł, i jako jedyny pomógł Spółce w środku pandemii udzielając 2,5 mln zł pożyczki. W tym czasie Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” nie przekazało Spółce ani złotówki. Co więcej, w ostatnich miesiącach lotnisko mocno i negatywnie odczuło brak szybkich rządowych rekompensat za straty spowodowane wybuchem pandemii COVID-19. Długa, kilkumiesięczna presja marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na rząd, w końcu zaowocowała państwowym programem rekompensat dla portów lotniczych. Zgodnie z wielokrotnymi zapowiedziami Samorządu Województwa, był to warunek konieczny do rozpoczęcia nowego pakietu dokapitalizowania dla lotniska w Goleniowie, łącznie chodzi o 40 mln zł.

 

- Od samego początku stawialiśmy sprawę jasno i klarownie. Niestety długimi miesiącami czekaliśmy, aż rząd zdecyduje się zasilić polskie lotniska. My samorządowcy dotrzymujemy danego słowa i podpisaliśmy Aneks nr 3, a teraz oczekujemy na złożenie podpisu przez PPL i upublicznienie tego dokumentu. Dokładnie tak deklarowałem wcześniej, bo warto być transparentnym. Bardzo bym chciał, by PPL sprawnie zakończył ten ciągnący się od roku serial z notyfikacją i dokapitalizował Port Lotniczy na niezbędne inwestycje - powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

W myśl Aneksu nr. 3 do Porozumienia Wspólników z 2019 r. Samorząd Województwa zobowiązał się do 2028 roku wesprzeć Port Lotniczy w Goleniowie łączną kwotą 40 mln zł, w tym 5 mln zł do końca roku bieżącego. 1,5 mln zł z tej kwoty już przekazano, a dalsze 3,5 trafi do lotniska do końca października. Na podobny krok zdecydowało się miasto Szczecin, które zainwestuje w Goleniowie ponad 34 mln zł. Środki na pomoc operacyjną będą przekazywane w kolejnych ratach, co roku.

 

Środki na pomoc inwestycyjną w wysokości 108,5 mln zł przekazać ma Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.  Pomoc samorządów trafi do lotniska już teraz. Na pomoc PPL lotnisko może liczyć dopiero po uzyskaniu notyfikacji i o ile zarząd PPL wywiąże się ze zobowiązań, gdyż w ostatnim czasie zaczął wypuszczać informacje sugerujące możliwość wycofania się z tego wsparcia.

 

Tegoroczne dokapitalizowanie sprawi, że łączny udział Województwa Zachodniopomorskiego w kapitale zakładowym Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. wyniesie 21,38% udziałów o łącznej wartości 52.5 mln zł.

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34
 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja