zachodniopomorskie info

Maszewo bez kompleksów

Maszewo  to miejsce, które nie zamknęło się w marazmie małego miasteczka bez perspektyw. Zaledwie 8 procentowe bezrobocie, postawienie na rozwój małych firm w mieście, oraz sąsiedztwo Goleniowskiego Parku Przemysłowego sprawiają, że tutaj ludzie znajdują swoje miejsce w życiu. Od kilku lat władze  gminy  nie oglądając się na „wielkiego brata” z za miedzy próbują sami rozwiązywać problemy  z zatrudnieniem tworząc Spółdzielnię Socjalną, która ma przywrócić ludzi na rynek pracy, podnosić ich kwalifikacje zawodowe a co chyba najważniejsze integrować mieszkańców miasta i gminy. „Do Dzieła” bo tak nazywa się spółdzielnia, to jedno z nielicznych takich miejsc w naszym regionie. Nie raz w historii spółdzielczość ratowała ludzi od bezrobocia i teraz może być tak samo, a wszystko to dzięki sprawnemu myśleniu włodarzy gminy, jaki chęci mieszkańców, którzy zdecydowali  się taki krok-krok, który wyjdzie na pewno wszystkim na dobre. W gminie bardzo dobrze rozwija się przemysł drzewny a miejscowe tartaki wciąż poszukują ludzi do pracy. Od pewnego czasu gmina postawiła na rozwój wiejskich placówek kultury. Wyremontowane  przy pomocy środków unijnych wiejskie świetlice oraz place zabaw  zachęcają do ich odwiedzania. Jednak włodarze nie tylko pamiętają o gminie. W Maszewie powstała nowoczesna hala sportowa a miejscowy stadion z wypielęgnowaną murawą i atrakcyjnym położeniem  oraz kompleksem boisk ze sztuczną nawierzchnią zaprasza wszystkich ,którzy grają w tenisa ziemnego, koszykówkę, siatkówkę czy też piłkę nożną. Maszewo to nie tylko sport, ale też kultura. Tutaj co roku  odbywa się Ogólnopolska Biesiada  Teatralna „Wejrzenia” oraz Turniej Rycerski o „Miecze Masow”- nazwa turnieju pochodzi od starej nazwy Maszewa - Masow. W mieście i gminie dba się też o zabytki. Urokliwe wiejskie kościółki, perła Ziemi Maszewskiej Zamek w Maciejewie oraz piękny gotycki kościół w mieście to wszystko sprawia, że jest co oglądać i na czym warto „zawiesić oko” podczas wędrówek po gminie. W krajobraz zabytków znakomicie wpisuje się urokliwy kompleks parkowy z przyrodniczą ścieżką edukacyjną dla  dzieci z wydzielonymi miejscami do wypoczynku. W gminie swoje miejsce znajdą też rowerzyści, którzy na szlaku rowerowym o nazwie  „Równina Nowogardzka” za sprawą pięknej przyrody mogą przeżyć  turystyczna przygodę życia. Po wysiłku sportowym i turystycznym można skorzystać z bazy gastronomicznej i noclegowej. A kto szuka przygody z duchami znajdzie ją w remontowanej Baszcie Francuskiej w samym Maszewie.

Czy zatem nie warto choćby na chwilę zajrzeć do Maszewa? Czasami z pozoru nie atrakcyjne miejsca mogą stać się enklawą dla poszukujących  swojego miejsca, ale żeby się tak stało trzeba choćby na chwilę przystanąć, popatrzyć i się zachwycić. Naprawdę warto!

 

Rozmowa z Burmistrzem Miasta i Gminy Jadwigą Frensztajn

 

Miasto i gmina zaprasza turystów, jednak stawia też  na rozwój niewielkiego przemysłu. Jakie branże widziałaby Pani u siebie w gminie?

Ze względna specyfikę gminy- jesteśmy położeni w obszarze Natura 2000 musimy zapraszać inwestorów, którzy zaproponują nam pomysły bez ingerencji w środowisko naturalne. Chętnie widzielibyśmy inwestorów z branży spożywczej, przetwórstwa rolnego czy też przetwórstwa drewna. Chcielibyśmy powrotu słynnej maszewskiej musztardy. W dobie rozwoju popularności  gastronomii i przetwórstwa spożywczego ten wytwór mogłyby stać  potrawą regionalną. Pracujemy nad tym pomysłem. Czekamy na oferty a  przyszłym inwestorom proponujemy  znaczne ułatwienia w załatwianiu spraw związanych z rozpoczęciem inwestycji w naszej gminie.

Co zmienia się w mieście i gminie by poprawić jakość życia mieszkańców ?

W ostatnim czasie wyremontowaliśmy oczyszczalnie ścieków cały czas prowadzimy roboty kanalizacyjne. Remontujemy też ulice, przymierzamy się do rewitalizacji rynku oraz  zabudowań. Udało się nam też pozyskać  fundusze na remont Baszty Francuskiej oraz ratusza. Na ten ostatni remont ,który wymieniłam czekaliśmy kilka lat i się udało. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego będziemy przyjmować naszych mieszkańców w godziwych warunkach, poprawi się też jakość usług świadczonych przed urząd na rzecz mieszkańców Miasta i Gminy Maszewo.

Czego nie udało się  do tej pory zrealizować ?

Bardzo zależy nam na poprawie stanu technicznego dróg gminnych. Oczywiście cześć z nich wyremontowaliśmy jednak cały czas czekamy na kolejna dotację i myślę, że ten temat uda się jak najszybciej załatwić. Bo dojazd to sprawa ważna i niecierpiąca zwłoki.

Maszewo w obiektywie

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja