zachodniopomorskie info

Międzynarodowo w wałeckim muzeum

Uroczystość miała miejsce w Muzeum Ziemi Wałeckiej, a konkretnie w ogrodzie muzealnym, gdzie na przybyłych czekały pięknie przystrojone flagami stoliki, owocowo-ciasteczkowy bufet z sokami z Wałeckiej Viktorii – Cymes, słoneczna pogoda i doskonale komponująca się z uroczystą atmosferą muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Nova Quartet.

Magdalena Suchorska- Rola, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej serdecznie przywitała wszystkich zebranych i przekazała głos Bogusławie Towalewskiej, która jako  Burmistrz Wałcza była gospodarzem tego spotkania. Wspominając w swym przemówieniu początki współpracy pani Burmistrz mówiła:  ”Werne jest naszym pierwszym niemieckim miastem, z którym jako miasto nawiązaliśmy współpracę partnerską.  Początki naszych kontaktów były wiele razy wspominane, bo ich opis brzmi ciekawie, wręcz nastrojowo:  ciemna noc marcowa 1982 roku, tajemnicze auto podjeżdżające pod klasztor ojców kapucynów , jak się okazuje wypełnione licznymi pakunkami – pomocą materialną …”. Historia kontaktów Wałcz – Werne liczy więc wiele, wiele lat, ale podpisywanie układu o współpracy partnerskiej miało miejsce w  1992 i 1993, wówczas sygnowali je Burmistrz Werne Wilhelm Lülf, Dyrektor Miasta Werne Heinz Austermann, przewodnicząca Rady Miasta Wałcz Wanda Tarnowska i Burmistrz Wałcza Władyslaw Polcyn. Kolejne władze miast z zaangażowaniem starały się wypełniać założenia aktu współpracy partnerskiej a było to działanie nie z obowiązku, lecz z przekonania. Szczególny wkład w rozwój partnerstwa miał obdarzony charyzmą człowiek  - Wilhelm Lülf, będący „ojcem chrzestnym” i patronem  współpracy.

Bad Essen to oficjalnie znacznie późniejsze partnerstwo, - wspominała w swym przemówieniu Bogusława Towalewska - ale wielu mieszkańców tej gminy znało nasze miasto o wiele wcześniej – niektórzy po prostu urodzili się w Deutsch Krone lub jego okolicy. Po wojnie w ramach przesiedleń znaczna część mieszkańców naszego powiatu zamieszkała w okolicach Demmin lub właśnie Bad Essen. Byli mieszkańcy Deutsch Krone przyjeżdżali więc do Wałcza, by odnaleźć wspomnienia z dzieciństwa, ale powoli dojrzewał pomysł, by nawiązać oficjalne kontakty. Podpisanie umowy partnerskiej między miastem Wałcz i gminą Bad Essen było oczywistym elementem współpracy -  miało miejsce 13 lipca 2007 r. w Bad Essen oraz  5 sierpnia 2008 r. w Wałczu.

W trakcie uroczystości przemawiali  również przedstawiciele miast partnerskich Urlich Hóltmann – z-ca burmistrza miasta Werne , Timo Natemeyer – burmistrz miasta Bad Essen i oczywiście Willi Lülf, były burmistrz Werne i Honorowy Obywatel Miasta Wałcza oraz Rita Büchn z Kyritz, Anne Van Lerberghe z Bailleul a także Poseł na Sejm RP Paweł Suski i starostw wałecki  Bogdan Wankiewicz.

Spotkanie było okazją do wspomnień,  omawiania planów dalszej współpracy, sporo emocji budziła multimedialna wystawa przygotowana w muzeum – ponad 300 zdjęć i kilkanaście filmów prezentowanych na ekranach i sztalugach przypominało historię współpracy, zarówno tej oficjalnej, jak i kontaktów prywatnych.  

FOTO


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja