zachodniopomorskie info

Mur_Ale... Niepodległość Ułańska!

To efekty pracy szczecińskich uczniów, którzy swoim talentem, uzdolnieniami i pasją chcieli celebrować 100-lecie Niepodległej i oddać hołd ułanom w myśl zasady "Wychodząc poza teraźniejszość, pielęgnujemy przeszłość". W Zespole Szkół Nr 5  zostanie odsłonięty o godz. 12.00 w asyście żołnierzy z Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich  mural, który jest jednym z 10 murali powstałych w całej Polsce, jedynym poświęconym Ułanom Podolskim.

 Mural poświęcony Ułanom Podolskim, upamiętnionym w Szczecinie, jest efektem półrocznej pracy w ramach projektu MUR_ALE Niepodległość Ułańska. Cykl działań edukacyjno-artystycznych (warsztaty, prelekcje, konkursy) realizowano dzięki programowi "Murale Polskiej Niepodległości" Narodowego Centrum Kultury sfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury w ramach Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA na lata 2018-2021.

Głównym źródłem inspiracji projektu MUR-ALE Niepodległość Ułańska! była pamięć o Ułanach Podolskich, którzy upamiętnieni są w Szczecinie. To w naszym mieście znajduje się Rondo Ułanów Podolskich, gdzie co roku 11 listopada odbywa się uroczysty apel poległych i przejazd ułanów podolskich. I to tu, w jednej ze szczecińskich szkół – w XVIII Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego organizowane są spotkania ze współczesnymi ułanami i prelekcje historyczne przez nauczyciela historyka i jednocześnie członka Koła Żołnierzy 12 Dywizji Ułanów Podolskich, p. Cezarego Jankowskiego. To w tej szkole znajduje się również Izba Pamięci, w której można oglądać źródła i pamiątki historyczne związane z życiem ułanów gromadzone latami przez historyka pasjonatę.

Nieodzowną częścią podtrzymywania pamięci o ułanach podolskich stał się więc mural na ścianie budynku szkoły, przedstawiający postaci ułanów podolskich okiem artystów Street Art’u. Życie i działalność ułanów, szczególnie ułanów podolskich w historii i sztuce, obrazy, ilustracje, zdjęcia, wspomnienia, listy, pamiętniki, przedstawiające ułanów stanowiły inspirację do twórczych działań młodzieży. Źródła historyczne o życiu ułanów były kanwą do stworzenia prac plastycznych, literackich, dziennikarskich, zamieszczonych w niniejszej broszurze. W ramach projektu powstały również jednoaktówki, teledyski, quizy, stanowiące połączenie wiedzy historycznej z rozwojem umiejętności artystycznych i kompetencji miękkich.

Kulminacyjny punkt działań to uroczystość odsłonięcia 26 października 2018 r. na placu apelowym XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego przy ul. Hożej 3 w Szczecinie muralu poświęconego Ułanom Podolskim, stanowiącego hołd poprzednim pokoleniom Polaków, dzięki którym dziś możemy korzystać z Wolności i świętować 100. rocznicę Niepodległej Polski.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury MURALE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI sfinansowanego w środków Ministerstwa i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

www.lo18.szczecin.pl/TOEdukacja

www.facebook.com/TOEdukacja

www.muraleniepodleglosculanska.blogspot.com


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja