zachodniopomorskie info

Nad morze rowerem

Tworzona inwestycja to jedno z przedsięwzięć związanych z rozwojem turystyki rowerowej w naszym regionie. Ścieżki mają też przyciągnąć turystów nie tylko z Polski ale i z Niemiec. Szlaki rowerowe powstaną od granicy państwa i zostanę spięte bezpośrednio ze szlakami rowerowymi na trenie Niemiec. Jak zapewniają pomysłodawcy projektu ścieżki będą też elementem edukacyjnym dla młodzieży. Będą przebiegały przez Parki Krajobrazowe oraz w pobliżu Parków Narodowych będą też przebiegały przez najpiękniejsze tereny naszego regionu. Zatem, kto będzie chciał będzie mógł rowerem pojechać nad morze i korzystać z Trasy Nadmorskiej wzdłuż całego Wybrzeża Zachodniego a kto lubi piękne jeziora zachodniopomorskie będzie mógł korzystać ze ścieżek rowerowych położonych w okolicach jezior i Parków Narodowych. Nareszcie na rowerze będzie można bezpiecznie dojechać do Stargardu gdyż i w tą stronę ścieżka zostanie rozbudowana. Inwestycja zostanie sfinansowana w 85 procentach z funduszów unijnych resztę pieniędzy wyłożą gminy oraz Urząd Marszałkowski. Trzeba też zaznaczyć, że przy ścieżkach powstanie  mała infrastruktura dla rowerzystów w postaci wiat, ławek i miejsc do wypoczynku. Ścieżki to też promocja gmin. Każda gmina będzie mogła na swoim odcinku przygotowywać atrakcje dla rowerzystów i będzie to też forma atrakcji turystycznej poszczególnych gmin lub też powiatów. Jak twierdzą sceptycy wcześniej były już koncepcje powstanie ścieżek rowerowych jednak do ich  budowy nie doszło. Powstawały trasy cząstkowe o charakterze lokalnym  teraz ma się to zmienić tras będzie więcej. Czy tak będzie? Wszystko wskazuje na to, że projekt uda się zrealizować. Z niecierpliwością będziemy czekali na jego realizację! A oto propozycje niektórych tras :

Trasa Myśla-Tywa-Odra-Zalew
Trasa stanowi alternatywę dla trasy wzdłuż Odry. Przebiega od Świnoujścia przez Międzyzdroje, a następnie wschodnią częścią Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Łączy morze poprzez Wolin, Stepnicę i Lubczynę ze stolicą województwa. Następnie trasa biegnie ze Szczecina przez Gryfino, Banie, Trzcińsko-Zdrój i Dębno do granicy województwa w okolicy Kostrzyna nad Odrą. Pomiędzy Gryfinem a Trzcińskiem-Zdrojem trasa biegnie wzdłuż Doliny Tywy, głównie po nasypach zlikwidowanej kolei. Trasa ta łączy trasę nadmorską z trasą prowadzącą z okolic Cedyni do Szczecinka. Przebiega przez kompleksy leśne i tereny rolnicze o lekko pagórkowatym krajobrazie. Trasa przebiega przez Swobnicę gdzie znajduje się zamek Joannitów oraz Chwarszczany, słynne z komandorii Templariuszy.

Trasa Pojezierna
Ma dwie odnogi w zachodniej części województwa  jedną biegnącą od granicy z Niemcami przez Szczecin i  Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego,  drugą od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim. Trasa łączy główne ośrodki miejskie (Szczecin, Stargard) z największym miastem leżącym przy wschodniej granicy województwa – Szczecinkiem oraz Parki Krajobrazowe (Cedyński, Barlinecko - Gorzowski, Iński i Drawski) oraz obszary o wysokich walorach krajobrazowych.

Fotorelacja

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski

Cześć informacji zawartych w materiale pochodzi ze źródeł Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja