zachodniopomorskie info

Nowy sezon na Drawie 2016.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach zbudowaliśmy slipy i pomosty pozwalające ochronić uroczysko „Grabowy Jar” oraz slip umożliwiający bezpieczne wyciąganie kajaków na wysoki brzeg w miejscu biwakowania Barnimie. Rozwiązania te spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych turystów.

Mamy nadzieję, że nowo powstałe elementy infrastruktury jeszcze bardziej przyczynią się do zwiększenia ochrony przyrody Parku oraz poprawienia Państwa bezpieczeństwa.

Wyremontowaliśmy pomost przy Punkcie Informacji Turystycznej Drawno. Konstrukcja ma dodatkowy stopień do dobijania do pomostu i sprawnego wysiadania z kajaka oraz wygodny slip do wyciągania kajaków.

Na miejscu postoju kajaków przy „Kładce Konotop” powstał nowy pomost umożliwiający bezpieczne wysiadanie i cumowanie kajaków (przypominamy, że to tylko miejsce postoju dla kajakarzy, bez możliwości rozpalania ognisk).

Wyremontowaliśmy dwa pomosty na miejscu biwakowania „Sitnica”. Zastosowanie pewnych korekt w stosunku do poprzednich rozwiązań zwiększy bezpieczeństwo i komfort turystów.

Na miejscu biwakowania „Pstrąg” zbudowaliśmy nowy, wygodniejszy pomost oraz slip pozwalający na transport kajaków na wysoki brzeg i bezpieczne wodowanie.

Miejsce przy Elektrowni Wodnej Kamienna także wzbogaciliśmy o nowy pomost ze slipem  („na dole” elektrowni). Powstał również 120 metrowy slip łączący pomosty przed i poniżej elektrowni. Mamy nadzieję, że rozwiąże on problemy na jakie byli narażeni kajakarze w tym miejscu

Miejsce biwakowania „Kamienna” wzbogaciło się o nowy, funkcjonalny pomost z wygodnym slipem i bezpiecznymi schodami.

 

Staramy się wychodzić na przeciw naszym turystom. To dla nas ważne, aby w Drawieńskim Parku Narodowym czuli się Państwo naprawdę komfortowo i bezpiecznie.

Rozwiązania techniczne opisanych urządzeń są autorstwa pracowników O.O. Szuwary. Do realizacji włączyli się także inni pracownicy DPN.

Koszty zakupu materiałów do wykonania tych urządzeń sfinansowano ze środków NFOŚiGW w ramach projektu „Ochrona przyrody Drawieńskiego Parku Narodowego poprzez ochronę czynną, monitoring przyrodniczy oraz zapobieganie antropopresji”.

Mamy też wielką prośbę i APEL do Turystów:

Prosimy spojrzeć na te zdjęcia miejsca biwakowania na Bogdance i „Kładki Konotop”:

 

Te śmieci i zniszczenia pozostawili po sobie Turyści. Na wszystkich miejscach biwakowania ustawiliśmy duże kontenery na śmieci, aby bez problemów można było umieścić w nich pozostałości po spływie. Dlaczego śmieci nie trafiły do tych pojemników, tylko wylądowały na trawie, albo w miejscu na ognisko?

 Współpracujmy, aby razem utrzymać i zachować piękno tej przyrody.

Przy nieustającym i naprawdę wielkim zaangażowaniu pracowników DPN, ale bez pomocy i współpracy z Państwa – Turystów strony, bardzo trudno jest poradzić sobie z zaśmiecaniem Parku. Przyroda jest naszym domem. Razem dbajmy o niego, bo jest jedyny i niepowtarzalny. Nie rzucajmy śmieci na czysty zielony dywan lub do rzeki, nie wciskajmy puszek między drzewa, nie niszczmy ławek i pomostów, bo to jest nasz dom. Odwiedzają go setki gości, a każdy z nas lubi przecież być przyjęty w czystym i zadbanym środowisku.

Liczymy na Państwa i czekamy na Was razem z przyrodą DPN. Do zobaczenia.

Autor tekstu i zdjęć:
Jarosław Gancarczyk,
Konserwator O.O. Szuwary


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja