zachodniopomorskie info

Olimpiada bardzo zdrowa

W etapie okręgowym  olimpiady wzięło udział 10 uczniów z województwa zachodniopomorskiego, którzy zajęli pierwsze miejsca na etapie rejonowym.

Joanna Łaskarzewska Dyrektor Biura Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK zwraca uwagę na ważną edukacyjną rolę, jaką spełnia ten konkurs w środowisku młodych ludzi. Komputer, telewizor, używki i cały ten wirtualny świat powodują, że ograniczana jest aktywność, a przez to traci się zdrowie.

W olimpiadzie tej młodzież musi się wykazać nie tylko wiedzą, ale także działaniem promującym zdrowy styl życia. Różnego rodzaju prezentacje to efekt aktywności uczestników. Działania w środowisku lokalnym również oceniane są przez jury. W tym roku komisja doceniła pomysłowość młodzieży, innowacyjność i włączanie nowych technologii w edukację rówieśników. Uczestnicy byli nie tylko dobrymi organizatorami akcji edukacyjnych, ale również wybierali właściwe dla odbiorców metody przekazu.

Paulina Włodarczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu, zwyciężczyni wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych myśli nie tylko o przygotowaniu się do finału Olimpiady, ale również do matury. Ta olimpiada bardzo jej w tym pomaga.  Paulina uczy się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych i być może wybierze studia o tym profilu. Opiekunem Pauliny jest Jolanta Kałucka. Natomiast tata Magdaleny Krukowskiej, uczennicy Gimnazjum nr 9 w Koszalinie i zwyciężczyni wśród uczniów szkół gimnazjalnych podkreśla ogromne zaangażowanie córki w przygotowanie się do konkursu. Pomogliśmy jej trochę przy prezentacji, biegając z kamerą - dodaje. Koleżanki i koledzy byli bardzo przejęci i wspierali ją w pracy.Szkoła udostępniła sprzęt, nauczyciele podpowiadali gdzie może szukać potrzebnych informacji.  Jego zdaniem szkoła, w tym dyrektor i nauczyciele byli bardzo pomocni, dlatego chcemy razem z córką im podziękować - dodaje.

Olimpiada wymaga dużego zaangażowania ucznia, zauważa Elżbieta Baran nauczycielka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie. Uczeń musi mieć dużą motywację, bo tak naprawdę sam się przygotowuje do olimpiady, a nauczyciel jest trochę takim przewodnikiem. Pani Elżbieta Baran miała już laureatów tej olimpiady na etapie centralnym. To byli uczniowie, którzy realizowali swoje pasje związane ze zdrowym stylem życia i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Tematycznie olimpiada obejmuje obszerny zakres wiedzy. Nauczycielka uważa, że jest bardzo trudna, bo uczeń musi się zainteresować wieloma tematami i zdobyć informacje potrzebne w codziennym życiu.  Np. jedna z laureatek specjalizowała się w psychologicznym podejściu do zdrowego stylu życia. Wszystkie jej prace miały związek ze stresem, odpornością na stres.Jej zainteresowania procentują obecnie na studiach. Tegoroczna uczestniczka olimpiady również interesuje się zdrowym stylem życia. Jej praca, przygotowana na olimpiadę pokazuje nie tylko jak się zdrowo odżywiać, ale również jak unikać złych nawyków.

Uczestnicy rywalizacji chętnie opowiadali o swoich przygotowaniach do olimpiady i pasjach, oczywiście tych szkolnych i pozaszkolnych. Jędrzeja Zielińskiego ucznia II klasy XI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, interesuje biologia i medycyna. Niektóre pytania go zaskoczyły, dużo było też trudnych pytań. Większość zagadnień dotyczyła diety, składników odżywczych i substancji dodawanych do żywności. Były również pytania z zakresu udzielania pierwszej pomocy i dotyczące historii PCK.  Dlaczego Jędrzej bierze udział w tej Olimpiadzie? Otóż marzy o medycynie, a zdobyta w trakcie przygotowań wiedza, jego zdaniem zwiększy szanse dostania się na wymarzone studia. Z kolei Małgorzata Szabałowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku lubi działać w społeczności lokalnej. Akurat zdrowe odżywianie, zdrowy styl życia jest częścią życia Małgosi. Promuje wiedzę na ten temat nawet poza konkursem. Zdaniem Adriana Kizymy ucznia Gimnazjum nr 14 w Szczecinie aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie to ważne elementy życia. Adriana interesuje, co dzieje się w organizmie podczas zwykłej aktywności fizycznej i jakie korzyści uzyskujemy uprawiając sport.

Ta olimpiada pozwala lepiej wybrać studia i przyszłą pracę uważa pani Elżbieta Baran z Nowogardu. Umożliwia lepszą orientację w kierunkach studiów, które nie zawsze są modne. Wiadomo młodzież wybiera to, co inni np. medycynę, ale okazuje się, że można się realizować bardzo podobnie w zupełnie innych dziedzinach.

Joanna Łaskarzewska przypomina, że to, co robi PCK, czyli pierwsza pomoc, honorowe krwiodawstwo, edukacja w zakresie promocji zdrowia i zdrowego stylu życia to są obszary związane z naszym codziennym życiem. Wiedza na ten temat powinna być upowszechniana. Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK pokazuje, że współczesna młodzież nie tylko interesuje się zdobywaniem wiedzy proponowanej przez PCK w tym konkursie, ale również aktywnie włącza się edukację lokalnej społeczności. To niezwykle cenna wartość wnoszona przez uczestników, szkolnych opiekunów i rodziców.

 

Przypomnijmy laureatów etapu okręgowego  XXIV Edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa zachodniopomorskiego.

Wśród uczniów szkół gimnazjalnych:

 

 I miejsce zajęła Magdalena Krukowska z Gimnazjum nr 9 w Koszalinie;

II miejsce Adrian Kizyma z Gimnazjum nr 14 w Szczecinie;

III miejsce Piotr Socha z Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu;

 

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce zajęła Paulina Włodarczyk z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich w Kołobrzegu;

II miejsce Jędrzej Zieliński z XI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie;

III miejsce Małgorzata Szabałowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku.

 

Łącznie  w trzech etapach Olimpiady  udział wzięło około 516 uczniów z 38 szkół.


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja