Płyta nagrobna Carla von der Osten
W marcu 2017 roku z koordynatorem ds. zabytków KWP w Szczecinie, skontaktował się dawny mieszkaniec Kluczewa, który po zapoznaniu się z publikacją, poinformował o lokalizacji płyty w kościele, oraz o przykryciu jej posadzką i drewnianym podestem przed ołtarzem, podczas remontu kościoła w latach 80-tych XX w.
Koordynator udał się do Kluczewa, by sprawdzić tę informację oraz zorientować się w ewentualnej możliwości jej wydobycia. Podczas rozmowy z proboszczem, administrującym parafią od dwóch lat i pokazaniu zdjeć płyty, ksiądz rozpoznał poszukiwany zabytek. Znajdował się on dokładnie w miejscu opisanym przez mieszkańca Kluczewa i okazało się, że ksiądz miesiąc temu podczas remontu wydobył płytę i złożył w plebanii, nie mając świadomości, że jest to poszukiwany zabytek. Płyta została zarejestrowana w bazie utraconych zabytków, prowadzonej przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w 2012 roku, po przeprowadzeniu programu rejestracji zabytków w powiecie stargardzkim, kiedy to policjanci poszukiwali zaginionej płyty wraz z poprzednim proboszczem.
Płyta powstała w 1801 roku, jako pokrywa wejścia do krypty, gdzie pochowano Carla von der Osten (1697-1769) oraz Christinę Enfabeth von der Osten z domu von Lepell (1712-1771), właścicieli majątku i darczyńców kościoła w Kluczewie. Rodzina von der Osten była znanym rodem pomorskim pochodzącym z Saksonii, wymienianym na Pomorzu już w 1242 roku.
Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z kościoła w Stargardzie-Kluczewie: cynowego lichtarza z 1678 roku z inskrypcją: MARTINVS-GROSSTVS. PASTOR/MATHIAS ENGELKE-MARTINVS TIDE-DIAKONT oraz lichtarza z 1668 roku z inskrypcją: MERTEN MAS 1668. Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego cenne są wszelkie informacje pomocne do ich odnalezienia.
podkom. dr Marek Łuczak
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja