zachodniopomorskie info

Podwyżka rent i emerytur już od 1 marca

Z badania „Index hapipraktyk” przeprowadzonego na zlecenie hapipożyczek wynika, że takie osoby największą część swojego domowego budżetu przeznaczają na opłaty związane z mediami i rachunkami za telefon czy Internet. Najwięcej ze wszystkich grup wiekowych przeznaczają też na ogrzewanie mieszkania oraz czynsz. Ponad połowa osób mająca ponad 50 lat przyznała, że od czasu do czasu spóźnia się z opłatami za media i rachunki. Jedna trzecia ma za to problem z opłaceniem w terminie czynszu.

Bardzo pesymistycznie wygląda też postrzeganie własnej sytuacji finansowej. Zaledwie 3% osób starszych stwierdziło, że obecny stan ich finansów daje zdecydowane poczucie bezpieczeństwa. Jest to najniższy wynik wśród wszystkich grup wiekowych. Około jednej trzeciej Polaków po pięćdziesiątce jest zdania, że ich obecna sytuacja raczej nie daje im poczucia bezpieczeństwa, a 12% z nich ze zdecydowaniem stwierdza, że wcale nie czują się bezpieczni finansowo.

Z badania wynika, że prawie 30% Polaków powyżej 50 roku życia nie jest w stanie sfinansować najbardziej podstawowych wydatków z obecnego wynagrodzenia czy emerytury. Zapytani o to jaka kwota pozwoliłaby im na spokojne życie, najwięcej osób wskazało na dodatkowe 1000, do 2500 złotych. Nieco mniej niż jedna trzecia przyznała jednak, że potrzebowałaby znacznie więcej: dopiero kwota do 5000 złotych dałaby im poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Na co Polacy po pięćdziesiątce nie mogą sobie pozwolić? Aż jedna piąta polskich seniorów przyznaje, że nie jeździ na wakacje, bo ma inne, ważniejsze wydatki. Z badania wynika też, że im jesteśmy starsi, tym mniej oszczędności przeznaczamy na zakup sprzętu domowego. Ponad połowa młodych osób odkłada pieniądze specjalnie po to by móc kupić sprzęt elektroniczny, na przykład telewizor czy komputer. Tymczasem tylko 40% osób po pięćdziesiątce przeznacza pieniądze specjalnie na ten cel, a jeszcze mniej z nich jest w stanie zakupić tego typu sprzęt z bieżących oszczędności.

Z wiekiem coraz trudniej nam sfinansować nagłe, niespodziewane wydatki z bieżących oszczędności, czy też z pieniędzy odłożonych na inny cel. Polacy 50+ mają z tym szczególną trudność. Prawie połowa z nich nie jest w stanie przeznaczyć bieżących środków na naprawę niezbędnego im do życia sprzętu. Tylko jedna piąta może w takim wypadku skorzystać z odłożonych na czarną godzinę pieniędzy. Gdy zaskoczy ich nagła awaria, seniorzy najczęściej przyznają, że pożyczają pieniądze od rodziny (15%), lub że kupują nowy sprzęt na raty (16%).

W 2018 roku w gorszej sytuacji finansowej niż polscy emeryci byli tylko obywatele Meksyku. Na końcu rankingu OECD,porównującego wysokość świadczenia emerytalnego do wcześniejszych zarobków znalazł się Meksyk, Polska, Australia, Chile, Malta, Rumunia i Słowenia. Najmniej po przejściu na emeryturę zmieni się sytuacja mieszkańców Holandii, Danii i Włoch, gdzie świadczenie emerytalne nie będzie niższe niż 80 proc. pensji.

 

 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja