zachodniopomorskie info

Policjanci migają !

Podczas spotkania które odbyło się kilka dni temu w siedzibie Zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych podsumowano pierwsze efekty akacji ” Bezpieczni Obywatele Świata Ciszy” która przerosła najśmielsze oczekiwania jej  organizatorów. W dobrowolnych szkoleniach zorganizowanych w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu wzięli udział policjanci o różnych specjalnościach.

W trakcie  pierwszych kontaktów z ludźmi  niesłyszącymi chcieliśmy ich przede wszystkim poinformować jakie czyhają na nich zagrożenia - mówił pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie Piotr Ostrowski. Zwracaliśmy uwagę na oszustów działających „Na wnuczka” ,”Na prokuratora”, czy „Na Policjanta” Biorąc udział w takim przedsięwzięciu nie nastawiamy się na wypisywanie mandatów. Zależy nam na dotarciu do ludzi z dysfunkcjami słuchu by ich instruować, zwracać uwagę na zagrożenia i pomagać ale języka migowego użyjemy też wobec  niesłyszących wchodzących w kolizję prawem - dodaje Komendant KW Policji Piotr Ostrowski”

Bardzo jesteśmy zadowoleni z wyników szkolenia. Przełamaliśmy barierę w zakresie porozumiewania się z osobami niesłyszącymi cieszymy się z postawy policjantów w trakcie szkolenie mówi Elwira Rewcio - Kierownik Oddziału Polskiego związku Głuchych w Szczecinie. Bardzo szybko i chętnie się uczyli.  Ponad 90 procent funkcjonariuszy biorących w szkoleniu potrafi posłużyć się językiem migowym. Wiele zawdzięczamy prowadzącej zajęcia Mai Kamińskiej – Kołocie, która wraz ze swoimi podopiecznymi znakomicie potrafiła przekazać wcale nie łatwą wiedzę policjantom z zakresu umiejętności posługiwania sie językiem migowym - dodaje Elwira Rewcio

Język migowy nie jest bardzo trudny do opanowania, jednak bardzo ważna jest gramatyka w przekazywaniu informacji. Szczególnie jest to ważne w wyjaśnianiu kolizji drogowych czy też różnego typu zdarzeń. Istotny jest też jest dobór policjantów do takiego szkolenia. Muszą być to ludzie cierpliwi i uważni by niepotrzebnymi gestami nie wywołać agresji u niesłyszących. Przekazywana informacja musi być krótka i precyzyjna. Miganie będzie bardzo przydane policjantom pracującym  w oddziałach prewencji oraz patrolom pieszym.

FOTORELACJA

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja