Prawdziwe święto kobiet
Zdaniem wielu uczestników należało do nich spotkanie z Brygidą Helbig , szczecinianką – literaturoznawczynią, nauczycielką akademicką i pisarką mieszkającą od 1983 w Niemczech, piszącą w języku polskim i niemieckim. Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Kooperatywy Łaźnia przy Końskim Kieracie dotyczyło w przeważającej części jej najnowszej książki o Marii Komornickiej, wielkiej lecz zapomnianej poetki i pisarki , którą rodzina i ówcześnie żyjący uznali za osobę obłąkaną, gdyż jej poglądy, sposób życia , zachowanie nie mieściło się w obowiązujących ramach obyczajowych i społecznych. Jej niezwykła inteligencja, wiedza, talent pisarski i chęć decydowania o własnym życiu były trudne do zaakceptowania nie tylko dla młodopolskiej socjety, ale także jej otoczenia, mimo zmian i nowych prądów umysłowych jakie dotarły do polskiej inteligencji na początku XX wieku.
Innym tematem spotkania były warsztaty z wykorzystaniem metody Points of you, prowadzone przez Jagę Makarewicz i jej partnera – „Porozmawiajmy o seksie”, które odbyły się w Willi Fundacji Droga Wolna przy ul. P. Skargi 32. Udział wzięło 16 osób, 5 mężczyzn i 11 kobiet, dwie pary małżeńskie. Uczestnicy zadawali sobie pytania np. czym dla ciebie jest seks ? Odpowiadali na nie - seks jest dla mnie jak...Warsztaty bardzo udane, uczestnicy, chociaż byli dla siebie obcymi ludźmi dość otwarcie mówili o swoich doświadczeniach, odczuciach, twierdzili, że (na warsztatach) przyjemnie spędzili czas, że odkryli w sobie coś nowego lub zmienili podejście do seksu czy swojej relacji.
Kolejną z wielu propozycji było spotkanie z filmami braci Michała i Pawła Kulików w kinie Stowarzyszenia KAMERA przy Al. Jana Pawła II. Zaprezentowali oni kilka swoich filmów dokumentalnych . Ich głównymi bohaterkami były kobiety żyjące po obu stronach granicy. Były to: „Sploty jednego warkocza” / Verflechtungen eines Zopfes (www.vimeo.com/kulikfilm/sploty) i „Ogród po drugiej stronie rzeki „/ Der Garten jenseits des Flusses (www.vimeo.com/kulikfilm/ogrod) oraz “Art location” (www.vimeo.com/kulikfilm/art-location). Wszystkie bohaterki zastanawiają się nad marzeniami, przeznaczeniem, swoją przyszłością i przemijaniem, ale starość ich nie powstrzymuje w działaniu. Jedną z konkluzji z dyskusji o filmie jest opinia : Kino kobiece nie istnieje, bo film jest adresowany nie tylko do kobiet, mimo że jest o kobietach i kobiecych sprawach (Paweł Kulik).
Podczas wystąpienia pt. Wzorce, ideały, stereotypy . Bohaterki literatury i filmu dawniej i dziś” dr Anna Kondracka mówiła o postaciach kobiet występujących w szeroko rozumianych lekturach szkolnych . - Najczęściej są to postaci doświadczane przez los, niekiedy nawet kończące tragicznie. Walczą o miłość, Ojczyznę, uznanie i szacunek w społeczeństwie. Młodzież poznaje różne role rodzinne: siostry, żony i matki, panny na wydaniu, kobiety upadłe. Los nie do pozazdroszczenia jest udziałem kochanek, i to z różnych sfer . Jednak niezmiennie uważam, że i tak te najciekawsze postaci kobiece nie zostały do kanonu wpuszczone w przeważającej liczbie. Potraktowano je wybiórczo, decydując się na wizerunki bezpieczne ideologicznie – wyjaśniła dr. A. Kondracka – Zielińska.
Pomysłodawczynią i organizatorką I Transgranicznego Festiwalu Kobiet (4.03. – 9.03.19), który odbył się w Szczecinie, była Monika Lesner. Przygotowała to wydarzenie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz partnerskimi instytucjami i organizacjami. Celem warsztatów i spotkań było połączenie doświadczeń wielu kobiet mieszkających po polskiej i niemieckiej stronie granicy.
Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).
Tekst: Marta Kościucha i Helena Kwiatkowska
Foto: M. Kościucha
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja