zachodniopomorskie info

Przyjęcie w XIX wiecznym dworze

Do ogrodu niespiesznie zjeżdżają się ludzie z pobliskich miasteczek i metropolii. Okazją do spotkania jest uroczysta  prezentacja albumu malarstwa Bronisławy Kaczor pt. „Jestem tutejsza. Malarstwo, (Ich bin von hier. Die Malerei). Zorganizowała ją Fundacja  Bonin w urokliwym wiejskim dworze i parku na terenie dawnej stadniny koni w Boninie.  Album wydano przy udziale Fundacji Bonin, Klasztoru  Dominikanów oraz Stowarzyszenia Kobiety i Rodzina  z Prenzlau, przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.  

       Pejzaże wileńskie małych wioseczek i kościółków ze wspomnień dzieciństwa, rybackie kutry i sieci w zachodniopomorskich wioskach, pejzaże, kwiaty, konie  -  te już malowane dzięki wieloletniemu poznawania czy wręcz studiowaniu natury bezpośrednio w plenerze, architektoniczne budowle  charakterystyczne dla regionu (katedra, kościoły domy szachulcowe) to tylko ważniejsze grupy tematyczne obrazów pa Bronisławy. „Na niektórych  autorka umieściła ludzkie postaci w lekko historycznym sztafażu i przeskalowaniu, co przydaje im surrealistycznego wymiaru. Chociaż jej sposoby obrazowania nawiązują do narracji historycznych, to materia malarska, struktura kompozycji i warsztatowe umiejętności są najwyższej próby...” napisała dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie  Danuta Dąbrowska. Rysunki tuszem, grafika użytkowa i artystyczna (drzeworyt, linoryt), ekslibrysy, collage, akwarele pastele, obrazy olejne na płótnie  to  zakres artystycznych  technik różnorodnej  twórczości Bronisławy Kaczor Jako grafik i ilustrator współpracowała z Wydawnictwem Łódzkim, Oficyną Wydawniczą Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Szczecinie. O jej poszukiwaniach artystycznych poeta Michał Stefan Dalecki napisał: Poszukiwania Bronisławy Kaczor dotyczą właściwie dwóch kwestii: funkcji koloru w obrazie, rozumianego jako prywatne przesłanie autorki dysponującej językiem koloru oraz znaczenie tematu, którym najczęściej jest jakiś fragment natury rozumianej jako dar Boga, ofiarowany człowiekowi dla pogłębienia jego myślącego i czującego JA.

      Bronisława Kaczor była pedagogiem (uczyła plastyki w VI LO w Szczecinie, ale także, jak dziś wielu jej uczniów wspomina była przede wszystkim wychowawcą młodzieży, uczyła również dorosłych (nauczycieli) w Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych, jest  malarka pejzaży, uczestniczką plastycznych plenerów wystawiająca zarówno w galeriach małych miasteczek, jak też w liczących się polskich i niemieckich salach wystawowych, laureatka ogólnopolskich konkursów plastycznych, autorką wystaw indywidualnych i zbiorowych.  

      Album wyprodukowany przez drukarnię Kadruk zawiera kilku zdaniowe zapowiedzi, wspomnienia a niekiedy eseje pióra wdzięcznych uczniów pani Bronisławy, dziś reżyserów filmowych, dziennikarzy, poetów  pedagogów i menedżerów  szeroko pojętej kultury. W dalszej części tego pięknego i bardzo staranie edytorsko wydanego albumu znajdziemy 110 obrazów, wybór  różnorodnych tematów, przedstawiony w formie książkowej z okazji 50 lecia twórczości artystycznej malarki. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach.

Tekst: Helena Kwiatkowska   Foto: Andrzej Wiśniewski

(W materiale wykorzystano fragmenty tekstów autorstwa Wiesławy Piećko, Bogdana Twardochleba, Danuty Dąbrowskiej, Michała Stefana Daleckiego  i Lecha Karwowskiego zamieszczone w wymienionym albumie)


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja