zachodniopomorskie info

Regiony chcą bronić praw podstawowych w Unii

Rosnący w Europie populizm to zagrożenie dla zasad praworządności, ale i podstawowych praw w Unii Europejskiej. To główne wnioski, jakie popłynęły z debaty o europejskich wartościach , którą poprowadzili w Komitecie Regionów Koen Lenaerts (Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE), Frans Timmermans (pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej) oraz Michael O’Flaherty (Dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE). Nie ukrywał on, że z roku na rok rośnie rola władz regionalnych i lokalnych w monitorowaniu przestrzegania praw człowieka w poszczególnych krajach członkowskich.

- Społeczeństwo coraz bardziej ufa władzom samorządowym, coraz mniej krajowym, dlatego to właśnie wy w swoich miastach i regionach możecie poszukiwać skutecznych rozwiązań w tym zakresie. Rozwiązania wypracowane na miejscu najlepiej się przecież przyjmują - mówił Michael O`Flaherty.

Z kolei Frans Timmermans wyjaśniał, że zachowanie praworządności we wszystkich krajach Unii to pierwszy warunek do ochrony wolności i demokracji, inaczej pozostaną one jedynie zapisem na papierze.

- Każdy sędzia krajowy jest zarazem sędzią unijnym, jeśli więc problemy z niezawisłością sądów występują w jednym kraju, są one problemem dla wszystkich państw - podkreślał Timmermans i zapowiedział, że jeszcze w czerwcu Komisja Europejska przedstawi propozycje wzmacniania praworządności w krajach członkowskich.

Do dyskusji włączył się również marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który na forum Regionów przypomniał, że wolność wynika z demokracji, przestrzegania prawa i szacunku do praw podstawowych.

- Całe swoje dzieciństwo spędziłem w kraju, w którym te wartości nie były przestrzegane, gdzie nie było wolności, gdzie nie było demokracji, gdzie nie było państwa prawa, gdzie partia rządząca mogła wpływać na sędziego. Ci, którzy te wartości tracą, wiedzą doskonale, jak one są ważne i jak smakują. Kiedy Polska odzyskała wolność, nasz wielki Polak, Jan Paweł II powiedział „Wolność nie jest dana, wolność jest zadana”. Tak ją właśnie traktujmy, tak traktujmy nasze europejskie wartości. Jako dar ale i wspólne zobowiązanie. – mówił Geblewicz.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja