zachodniopomorskie info

Rowerowy boom na Pomorzu Zachodnim

Wzrosła sprzedaż rowerów i sklepowe półki świecą pustkami, a serwisy narzekają na brak części. Takie doniesienia jeszcze niedawno płynęły z kołobrzeskich mediów. Po lockdownie mocno wzrosło zainteresowanie aktywną formą turystki, a w szczególności turystyką rowerową. Widać to na budowanych przez Pomorze Zachodnie trasach rowerowych, szczególnie tych w pasie nadmorskim. W całym regionie jest kilka punktów pomiarowych, gdzie dzień po dniu zliczane są kolejne przejazdy rowerów. Zebrane od początku sierpnia br. dane (od 1 do 23 sierpnia) pokazują, że w takich punktach jak Chwarstnica (3,9 tys. przejazdów) czy Nowe Objezierze (2,9 tys.) odnotowano wzrost ruchu rowerowego o ponad 30% w stosunku do roku ubiegłego. Rekordzistą jest Sarbinowo, gdzie ilość rowerzystów się niemal podwoiła (54 tys. przejazdów).

- Szczególnie na nadmorskich szlakach widać coraz więcej rowerowych turystów podróżujących z sakwami. Znad morza docierają do nas głosy, że pola biwakowe są przepełnione i dochodzi do sytuacji biwakowania na dziko, w pobliżu szlaku. To najlepiej pokazuje, jak wzrosło zainteresowanie turystyką rowerową, która staje się coraz popularniejsza. Dlatego tym bardziej zachęcamy do podróży w głąb regionu, gdzie nie brakuje pięknych tras, wspaniałych jezior i innych atrakcji – przekonuje Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej. 

Aktywni i pomysłowi mieszkańcy

Swoisty boom na turystykę rowerową wykorzystują mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Atrakcji nie brakuje szczególnie na Trasie Pojezierzy Zachodnich, gdzie jedną z pierwszych lokalnych inicjatyw było stworzenie pola namiotowego w Mirowie. Rowerzyści chwalą tamtejszy nocleg oraz śniadanie z produktów rolnych z przydomowego ogródka. W pobliżu pola powstały również noclegi agroturystyczne, a w niedalekim Moryniu otwarto wypożyczalnię rowerów. Dawna stacja kolejowa w Klępiczu dzięki mieszkańcom wsi stała się punktem odpoczynku. W Trzcińsku gdzie Trasa Pojezierzy Zachodnich przecina się ze szlakiem Blue Velo, z inicjatywy jednego z mieszkańców powstało centrum informacji turystycznej. Na miejscu m.in. można skorzystać z samoobsługowego punktu naprawy. Usterki na trasie można również naprawić w Barlinku, a z kolei Ińsko wzbogaciło się o wypożyczalnię rowerów. Sporą popularność zyskuje wieś Lubiana, gdzie tuż przy odbudowywanym starym dworcu kolejowym stanęła lokomotywa z 1943 r.. Od złomowiska uratował ją miejscowy sołtys. Na uwagę rowerzystów zasługują również Baniewice, gdzie lokalna winnica uruchomiła pokoje gościnne i umożliwia poznanie plantacji.

Popularnym miejscem na rowerowe wycieczki staje się przeprawa promowa Kopice – Trzebież. Przy szlakach coraz częściej można spotkać reklamy lokalnych gastronomii, tak jest np. w Trzcińsku czy Toporzyku.

 

- Widzimy, że podjęta przez nas przed kilku laty decyzja o budowie tras rowerowych była jak najbardziej słuszna. Z każdym nowym odcinkiem rośnie zainteresowanie naszymi szlakami. Dodatkowo, zainteresowanie turystyką aktywną, w tym szczególnie turystyką rowerową, mocno wzrosło po wybuchu pandemii i do takiego wypoczynku na Pomorzu Zachodnim zachęcamy. Rower od zawsze kojarzył się z wolnością i przygodą, a dziś także z bezpiecznym wypoczynkiem, który jest przeciwieństwem imprez masowych – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Jeszcze w tym roku zostaną oddane trzy w pełni gotowe i oznakowane odcinki szlaków rowerowych. Trasy  Białogard – Złocieniec, Dźwirzyno – Marszewo oraz Barlinek – Choszczno liczą łącznie 188 km.  Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, to prawdziwa rowerowa rewolucja, która docelowo będzie liczyła 1100 km szlaków. Nowobudowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

 

Turystyka rowerowa na Pomorzu Zachodnim: https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg

Aktualny stan prac: www.trasyrowerowe.wzp.pl .


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja