Samorządy mogą inwestować w gospodarkę wodno-ściekową
O finansową pomoc mogą starać się samorządy, spółki, w której jedynymi udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego i związki międzygminne. Podmioty te swoje inwestycje muszą jednak realizować na terenie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich i miejskich, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5000 mieszkańców. Dofinansowana będzie budowa, przebudowa lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania i oczyszczania ścieków – oczyszczalni ścieków, ujęć wody i stacji uzdatniania wody, systemów kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę, instalacji do osadów ściekowych. Beneficjenci otrzymają też finansową pomoc na zakup i montaż urządzeń oraz instalacji kanalizacyjnych lub wodociągowych.
Maksymalna wartość dofinansowania wynosi do 2 mln zł. Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych do wysokości 63,63 %. Wsparcie udzielne będzie m.in. na podstawie dochodu podatkowego gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca, średniej stopy bezrobocia czy liczby ludności korzystającej z sieci wodociągowej. Premiowane będą też gminy znajdujące się w Specjalnej Strefie Włączenia. W regionie statusem tym objętym są 74 gminy. Zlokalizowane są one głównie w środkowej, wschodniej oraz południowo-wschodniej części województwa.
Nabór wniosków odbywa się w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Potrwa on do 4 listopada 2016 r.
Na przełomie września i października będą organizowane szkolenia dot. naboru: 27 września i 5 października w Szczecinie (sala Sejmiku) oraz 4 października w Biesiekierzu w Urzędzie Gminy.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.prow.wzp.pl/
tekst i foto - Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja