zachodniopomorskie info

Siła tradycji we wsi Mokre

        Rolnictwo to podstawowa gałąź gospodarki gminnej zatem tym uroczystościom w gminie nadaje się priorytet. Włodarze gminy bardzo dbają o swoje sołectwa. Powstają nowe obiekty kulturalne, place zabaw boiska sportowe. Wsie są kanalizowane. Dożynki gminne to nie tylko zaangażowanie instytucji, które są odpowiedzialne za organizacje tego typu imprez w gminie. Bardzo ważną rolę odgrywają mieszkańcy wsi tam gdzie organizowane są uroczystości dożynkowe. W Maszewie od kilku lat  Dożynki odbywają się we wsiach i sołectwach należących do gminy. W roku ubiegłym bardzo piękną i pomysłową organizacją Święta Plonów mogła poszczycić się wieś Bagna w tym roku uroczystości zorganizowano we wsi Mokre. Święto Polonów to też  okazja do zaprezentowania dorobku wsi.

         W tym roku Mokre chwaliło się piękną świetlicą oraz placem zabaw i tam też odbyły się tegoroczne uroczystości. Należy też dodać, że o estetykę wsi bardzo dbają mieszkańcy. Mokre może pochwalić się wprawdzie skromnym ale pięknie wyremontowanym kościołem, obejścia gospodarstw są zadbane, wieś jest czysta i schludna a Mokre  swoim wyglądem i estetyką bardziej przypomina zadbaną i schludną dzielnicę miasta niż typowo rolniczą wieś. Wiele domów jest nowoczesnych i wyremontowanych, działają warsztaty samochodowe, jest też miejsce gdzie w bardzo godziwych warunkach można wypić piwko nie przeszkadzając innym mieszkańcom. Jak co roku każde sołectwo chwali się swoimi pomysłami. W tym roku w Mokrej postawiono na swojskie jedzenie i dobrą zabawę. Odbył się też pokaz sprzętu pożarniczego Ochotniczych Straży Pożarnych, można było skosztować pysznego  ciasta własnego wypieku. Wiele emocji i śmiechu wzbudzała konkurencja rolniczo- sprawnościowa turlania snopka słomy. Okazała się, że w tej niełatwej konkurencji zwyciężyła kobieta. Snopek się nie rozsypał i pani wygrała. Na scenie pojawił się zespół rockowy oraz zespoły śpiewacze „Przemoczanki” i  „Maszewianki” Artyści ubrani w piękne stroje ludowe wykonywali piosenki i przyśpiewki ludowe. Bardzo ciekawym i wzruszającym momentem uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych. Wieńce to praca mieszkańców poszczególnych wsi i sołectw, pokaz talentu i pomysłowości. Wieńce swoim wyglądem nawiązywały do święta plonów, religii i regionu w którym dana wieś się znajduje.

   Tegoroczne święto plonów w Mokrej to przede wszystkim tradycja i niech tak pozostanie. To tradycja powoduje, że ludzie chcą być razem, razem tworzyć pracować i działać. W zwariowanym świecie wszechobecnej komercji takie święta sprawiają, że wszyscy czujemy się wspólnotą, że tu chcemy mieszkać i pracować i że młodzi tu pozostaną szukając swojej szansy właśnie w Mokrej z dala od zgiełku, komercji, zaniku jakichkolwiek wartości.

W tym roku Dożynki w Mokrej wsparli  sponsorzy: Wodociągi Zachodniopomorskie, firma AGROSKŁAD Szymon Nowakowski. Jolanta i Czesławowi Siwek oraz mieszkańcy Mokrego, którzy ufundowali nagrodę główną w loterii fantowej. Organizatorami byli Urząd Miejski w Maszewie, Sołectwo Mokre oraz Ośrodek Kultury w Maszewie.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski  


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja