zachodniopomorskie info

Światowej klasy sprzęt ratowniczy w rękach WOPR i policji woj. zachodniopomorskiego

Najnowszy sprzęt łączności, wyposażenie do akacji ratowniczych i przeciwpowodziowych oraz urządzenia do prognozowania pogody oraz zmian klimatu trafią do WOPR oraz policji w województwie zachodniopomorskiem. 6 października w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie podpisano porozumienia, które sfinalizują  dostawę sprzętu. Wartość realizowanego projektu wynosi 2 miliony złotych. W konferencji prasowej udział wzięli  Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa  Zachodniopomorskiego, Jacek Cegieła Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, Tomasz Zalewski Prezes WOPR , Arkadiusz Kurylczyk wiceprezes WOPR, Jacek Chrzanowski - Prezes Zarządu WFOSiGW w Szczecinie,

     Bardzo zadowoleni  z otrzymanych środków  są woprowcy.- Nareszcie  nasi ratownicy zostaną wyposażeni w urządzenia łączności światowej klasy mówił - Tomasz Zalewski  prezes WOPR woj. zachodniopomorskiego.- Sprzęt, który do nas trafi pozwoli na bardzo szybkie kontaktowanie się ratowników na terenie całego regionu. Taka sytuacja pozwoli nam sprawnie ocenić zagrożenie, będziemy jeszcze szybciej niż dotychczas dysponować środkami ratowniczymi niezbędnymi do przeprowadzenia skutecznej akacji ratowniczej. Chcę zaznaczyć, że WOPR jest służbą całoroczną ściśle współpracuje z policją i strażą pożarną.

    Pieniądze trafią też do zachodniopomorskiej policji. Będą to urządzenia do zabezpieczenia akcji przeciwpowodziowych. Policja otrzyma namioty pneumatyczne, maszty oświetleniowe, agregaty prądotwórcze, oprogramowania przebiegu sytuacji pogodowo-hydrologicznej. W patrolowaniu  niebezpiecznych rejonów będzie pomagał dron.

  - Z kolei nasz sprzęt trafi przede wszystkim do jednostek Policji na terenie regionu- mówił Jacek Cegiełła Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie.- Trafi tam gdzie to zagrożenie jest największe, a część sprzętu pozostanie w Szczecinie. 

   Środki  na realizację zadań pochodzą z  RPO WZ 2014-2020,  dla  którego WFOSiGW Szczecinie  na  mocy  porozumienia  z  Zarządem  Województwa jest  Instytucją pośredniczącą w zakresie  inwestycji  proekologicznych. Łącznie na projekty, dotyczące gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu oraz naturalnego otoczenia człowieka zostanie przeznaczonych 195 milionów euro.

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski 


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja