Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
10:00 – Msza święta (Kościół Garnizonowy, pl. Zwycięstwa 1 w Szczecinie);
12:00 – 13:35 Uroczysty Apel (Wały Chrobrego w Szczecinie):
- złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości;
- ceremonia wręczenia sztandaru dla Dowództwa 12 Dywizji;
- defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego 12 Dywizji.
14:00 – 17:00 Atrakcje dla mieszkańców Szczecina (Wały Chrobrego w Szczecinie):
- pokaz dynamiczny działania żołnierzy 12 Dywizji;
- pokaz statyczny sprzętu i uzbrojenia wojskowego;
- Turniej siłacza o puchar Dowódcy 12 Dywizji;
- Turniej karate o puchar Dowódcy 12 Dywizji.
ŚWIĘTO I TRADYCJE
Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 28 czerwca i związane jest z tradycjami bojowymi 6 Dywizji Strzelców Pieszych. W tym dniu w 1919 roku, w obecności Naczelnika Państwa Polskiego Józefa Piłsudskiego, podczas wojny polsko – ukraińskiej, pułki 6DSP przeszły swój chrzest bojowy.
Na mocy Decyzji Nr 88 Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2009 r., 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana przyjęła dziedzictwo tradycji 6 Dywizji Strzelców Polskich, 12 Dywizji Piechoty, 12 Dywizji Piechoty AK, 12 Dywizji Piechoty, 12 Dywizji Zmechanizowanej im. Armii Ludowej.
Szczecińska „Dwunastka” to nie tylko świetnie wyszkoleni żołnierze, ale również wyjątkowa symbolika. Przekonajcie się o tym oglądając krótki film o 12-tce: https://www.youtube.com/watch?v=XmqR6lW0rJc&feature=youtu.be
PATRON
Książę Bolesław Krzywousty pochodził z dynastii piastowskiej, był synem Władysława Hermana. W 1097 r. odziedziczył po ojcu Małopolskę i Śląsk. Po śmierci ojca stał się niekwestionowanym władcą całości ziem pod polskim panowaniem. W obliczu zagrożenia ze strony niemieckich władców utrzymywał przyjazne stosunki z Węgrami i Rusią.
W 1109 r. odparł najazd cesarza niemieckiego Henryka V pod Głogowem. W latach 1102 – 1129 podbił Pomorze. W latach 1132 – 1134 odpierał z powodzeniem najazdy Czechów. W okresie wojen ujawnił swój wielki talent dowódczy. Był wybitnym średniowiecznym wodzem. Prowadził liczne zwycięskie kampanie, najczęściej z użyciem jazdy. Cechowała go szybkość i śmiałość działania oraz odwaga w prowadzonych bojach.
Więcej o patronie na stronie: http://12sdz.wp.mil.pl/pl/10.html
HISTORIA
Historia powstania 12 Dywizji Zmechanizowanej jest ściśle związana z rozwojem i organizacją Wojska Polskiego w końcowym okresie II Wojny Światowej. Na początku 1945 r. został przyjęty plan rozwoju Wojska Polskiego. W ramach jego realizacji Naczelny Dowódca Wojska Polskiego wydał rozkaz Nr 058/Org. z dnia 15 marca (do 2008 roku była to oficjalna data Święta 12 Dywizji Zmechanizowanej) nakazujący sformowanie 12 Dywizji Piechoty.
Na miejsce tworzenia Dywizji tymczasowo wyznaczono Poznań, Gniezno i Biedrusko, a sformowane tam jednostki wojskowe już od 15 października 1945 roku rozpoczęły zajmowanie stałych miejsc dyslokacji na Pomorzu Zachodnim. Większość dyslokowano w Szczecinie.
W 1958 r. została przemianowana na 12 Dywizję Zmechanizowaną. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 30/MON z dnia 19 kwietnia 1994 r. „Dwunastka” otrzymała nazwę wyróżniającą „Szczecińska” oraz imię Bolesława Krzywoustego.
Pierwsza dekada nowego wieku to w życiu 12 Dywizji okres intensywnego szkolenia i służby w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku i Afganistanie. To żołnierze szczecińskiej „Dwunastki” pełnili służbę w trzech zmianach: I, VI i ostatniej X, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Nie zabrakło ich także podczas misji w Afganistanie, gdzie byli odpowiedzialni za sformowanie: III, IV i XII zmiany.
Nie mniejszą rolę odgrywa obecność na misjach w Kosowie oraz Bośni i Hercegowinie. Obecnie 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana to jeden z najsilniejszych, najbardziej nowoczesnych związków taktycznych pozostający w podporządkowaniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Więcej o historii 12SDZ na stronie: http://12sdz.wp.mil.pl/pl/24.html
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja