zachodniopomorskie info

Świętujemy naszą niepodległość

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną 11 listopada br. w Szczecinie o godz. 11.00 mszą w intencji Ojczyzny w Bazylice Metropolitalnej oraz wspólnym świętowaniem na Wałach Chrobrego. Będzie to okazja by zwiedzić budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wziąć udział w rodzinnych warsztatach dla dzieci i rodziców oraz zobaczyć jakim sprzętem wojskowym i umiejętnościami dysponują żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Nie zabraknie tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

W bogatym programie święta są wernisaże wystaw w Centrum Dialogu Przełomy i ZUW, Strefa edukacyjna Oddziału IPN w Szczecinie oraz impreza plenerowa "Kolorowa Aleja”, na której zaprezentują się zespoły artystyczne. W godzinach 11-15 w Muzeum Narodowym w Szczecinie Wały Chrobrego 3, będzie można sprawdzić swoją wiedzę w historycznej grze planszowej, w ramach w ramach warsztatów rodzinnych „Symbole Narodowe”. Uczestnicy gry będą przemieszczać po specjalnie przygotowanej, wielkoformatowej planszy. Zabawa adresowana jest zarówno do dzieci jak i osób dorosłych.

O godz. 15.00 zaplanowano uroczystości patriotyczne przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudzkiego na Placu Szarych Szeregów. Godzinę później na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (sala Księcia Bogusława X) odbędzie się koncert chórów: Chór „Pax Christi” oraz Chór „Kombatant”, pod dyrekcją Marii Białkowskiej – Dublasiewicz. Wstęp wolny.

Ten niezwykły dzień zakończy niezwykłe wydarzenie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprezentowany zostanie „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki. Koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP2. Koncert biletowany.

Organizatorami Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości są: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta Szczecin, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki oraz 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

 

Wydarzenia towarzyszące

7 listopada

W poniedziałek 7 listopada, o godz. 12.00 w Multikinie Szczecin (CH Galaxy) odbędzie się tradycyjne „Spotkanie Pokoleń”, w którym biorą udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i weterani. Uroczystości towarzyszyć będzie projekcja filmu „Wołyń” i występ artystyczny. Wstęp za okazaniem imiennego zaproszenia.

8 listopada

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w ramach „Inspirujących Wtorków Centrum Seniora”

Dom Kultury „Słowianin”, ul. Korzeniowskiego 2 (godz. 12.00).

10-13 listopada

XXI Ogólnopolski Jesienny Turniej Recytatorski ROMANTYCZNIE 2016

Klub Delta – Filia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie (ul. Racławicka 10)

10 listopada

Musical „Drogi Polaków do Wolności” - Sala Koncertowa (11.00 i 12.30 , była hala opery, ul. Energetyków 40). Wstęp wolny.

Apel Pamięci przy Pomniku Niepodległości na Osiedlu Słonecznym (12.00) ul. Jasna, ul. Rydla (przy Rubinowym Stawie)

Akademia z udziałem Piłsudczyków i uczniów (11.00 – 12.00 - Muzeum Narodowe w Szczecinie Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny)

13 listopada

Koncert pieśni patriotycznych (12.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Wały Chrobrego 3). Wstęp wolny.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja