zachodniopomorskie info

Świnoujście - kurortem dla mieszkańców i turystów

Ochrona  czystego powietrza, tworzenie nowej infrastruktury  wypoczynkowo -rekreacyjnej, remonty ulic, oraz budowa tunelu jako stałej przeprawy drogowej pod cieśniną Świną to najważniejsze inwestycje miejskie w Świnoujściu - mieście, które staje się kurortem na skalę  europejską. Inwestycje mają też podnieść standard życia mieszkańcom  miasta.

Od kilku lat Świnoujście aspiruje do miana kurortu, który co roku przeciąga tysiące turystów z kraju i z zagranicy. Szeroka, czysta i często doceniana  przez organizacje turystyczne świnoujska plaża to tylko część propozycji jakie miasto chce zaoferować turystom. Aby  mieszkańcy miasta i goście, którzy  pojawiają się w Świnoujściu odczuli podniesienie komfortu życia  i wypoczynku,  świnoujscy  samorządowcy postawili na szeroki rozwój inwestycji miejskich. Z miesiąca na miesiąc miasto pięknieje. Odnawiane są zabytkowe kamienice, ulice, oraz parki miejskie, które stają się stałym punktem na trasach spacerowych mieszkańców jak i turystów . Jednocześnie w mieście jak grzyby po deszczu powstają hotele o najwyższym standardzie, apartamentowce, obiekty kulturalne, sportowe i gastronomiczne. Nie tylko przy  Promenadzie ale i centrum miasta powstały urokliwe kafejki, restauracje. Przebudowane  centrum Świnoujścia  stało też miejscem  ciekawych  wydarzeń  kulturalnych.

Andrzej Wiśniewski - Czyste powietrze  to jedno z podstawowych zagadnień, które wpływa na to, że miasto może pochwalić się statusem miasta uzdrowiskowego. Jak samorząd  radzi sobie z tym niełatwym  zagadnieniem?

Barbara Michalska -Generalnie nasze miasto nie większych problemów ze smogiem. Jakość powierza mieści się w normach i dzięki temu możemy prowadzić działalność uzdrowiskową. Jest natomiast problemem  dym z kominków i pieców, szczególnie w okresie zimowym. Niestety to zjawisko powoduje przede wszystkim budownictwo jednorodzinne, gdzie budynki opalane są paliwem stałym a pewnie bywa tak, że w piecach spalane są materiały, które powinny być utylizowane. Jest to zjawisko trudne do zwalczenia. Staramy się przy pomocy Straży Miejskiej kontrolować te posesje,  które najbardziej „dymią”. Nakładamy kary, zobowiązujemy do zmiany paliwa. Trudno jest też ustalić  kto czym pali, tym bardziej istotna jest świadomość właścicieli posesji, które przyczyniają się do zatruwania środowiska naturalnego. Problemem są też bloki mieszkalne, gdzie w mieszkaniach znajdują się piece na paliwo stałe  czyli na węgiel. Aby zachęcić mieszkańców miasta do likwidacji pieców  uruchomione zostały programy dotacyjne na montaż ekologicznych źródeł ciepła. W ostatnich latach miasto dofinansowało z budżetu każdego zainteresowanego do 10 tys. zł na ten cel (udzielono 24 dotacje). Obecnie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego uruchamia środki na wymianę pieca (7,5 tys. zł .) i na termomodernizację (50 tys. z wymianą pieca). 

Andrzej Wiśniewski  - Kolejny problem to remonty ulic?

Barbara Michalska - Wzmożony ruch pojazdów, tłok w mieście sprawia, że ulice muszą być remontowane. Budowane są nowe chodniki ,miejsca parkingowe oraz  drogi rowerowe. Aby stworzyć miejsca do parkowania pojazdów w mieście przygotowywane są lokalizacje pod garaże wielopoziomowe. Pierwsze decyzje w tej sprawie zostały już wydane. Rozumiemy, że remonty  są uciążliwym problem dla mieszkańców jak i dla turystów, którzy odwiedzają Świnoujście. Staramy się rozbudowywać ulice, które  skonfigurowane są z dojazdami do przepraw promowych . W tej chwili remontowana jest z jedna  najważniejszych ulic  w mieście prowadząca do granicy państwa, czyli Wojska Polskiego. Duży nacisk kładziemy na rozbudowę infrastruktury rowerowej, jako alternatywnego środka komunikacji. Rozbudowujemy m.in. międzynarodowy szlak rowerowy R-10, ale też wiele cięgów rowerowych w mieście.

Andrzej Wiśniewski - Aktualnie na „fali” jest przebudowa słynnej świnoujskiej Promenady. Powstają też nowe obiekty rekreacyjne ?

Barbara Michalska- „Stara Promenada” czyli historyczna, została wydłużona i znalazły się na niej nowe obiekty w postaci tężni, które zasilane są solanką ze świnoujskiego uzdrowiska. Wokół tężni, powstała mała infrastruktura w postaci ławek i miejsc wypoczynkowych. Pomiędzy historyczną Promenadą i nową Promenadą Zdrowia nasadzono,  jako kolejną atrakcję, rośliny egzotyczne m.in.  palmy, drzewa oliwne. Promenada Zdrowia wybudowana została od podstaw. Ten obiekt wyposażony jest w ścieżki rowerowe, spacerowe i do jazdy na rolkach. Nowa Promenada to nie tylko nawierzchnie utwardzone. Powstały enklawy zieleni, miejsca do chłodzenia w bardzo upalne dni, są ławki oraz miejsca do wypoczynku. Promenada jest oświetlona oraz skonfigurowana z nowymi wejściami na plażę, przy których znajdują się miejsca do parkowania rowerów. Przy Promenadzie Zdrowia zlokalizowano też miejsca do drobnych napraw rowerów i pompowania kół. Z kolei dla miłośników kajakarstwa na wyspie Karsibór budujemy  przystań kajakową. Wcześniej przystań dla jachtów i kajaków powstała w Przytorze- Łunowie. Zmodernizowana będzie też baza rybacka w Karsiborze dla rybaków łowiących na Zalewie Szczecińskim. W prawobrzeżnej części miasta w dzielnicy Warszów przygotowujemy się do utworzenia nowej infrastruktury turystycznej, m.in. utworzenia pola campingowego, rozbudowywany jest też układ dróg rowerowych. W ostatnim czasie  w tej samej dzielnicy powstał nowoczesny stadion oraz hala sportowa. Obiekty powstają z udziałem funduszy miejskich i Unii Europejskiej lub budżetu państwa.

 

Andrzej Wiśniewski - No i najważniejsza inwestycja drogowa w historii miasta - budowa stałej przeprawy drogowej pod rzeką Świną pomiędzy wyspami Uznam i Wolin - czyli budowa tunelu?

Barbara Michalska – Aktualnie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem budowy. Od kilku tygodni budowana jest komora do wprowadzenia maszyny, która będzie drążyła przekop pod dnem cieśniny pod przyszły tunel. Takie wykopy  zostaną przygotowane  po obu stronach rzeki. Jeżeli nie będzie jakiś nieprzewidywanych zakłóceń, wiercenie tunelu powinno rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Dziękuję z rozmowę

Rozmawiał  Andrzej Wiśniewski

Foto Andrzej Wiśniewski /Archiwum UM Świnoujście


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja