zachodniopomorskie info

Szczecin inwestuje w kulturę

Od kilku lat inwestycje w rozbudowę bazy kulturalnej są bardzo ważnym elementem rozwoju miasta. Remontowane są placówki kultury: Dom Kultury 13 Muz, od kilku lat cieszymy się jedną z najpiękniejszych i najsławniejszych (ze względu na liczne nagrody architektoniczne ) filharmonii w Polsce. Taki sposób myślenia władz miasta spowodował, że w Szczecinie koncertują gwiazdy z najwyższej półki, tworzone są znakomite inicjatywy kulturalne, które gromadzą w salach koncertowych i w placówkach kultury setki, a czasem tysiące  mieszkańców Szczecina. Ze względu na atmosferę miasta oraz miejsc, gdzie bez obawy można pokazać swój kunszt artystyczny, miasto stało się ważnym punktem dla artystów, miastem gdzie koniecznie trzeba wystąpić np. sala filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Pomimo sporych osiągnięć w zakresie inwestycji kulturalnych miasto nie zwalnia tempa. O plany na 2019 rok w zakresie inwestycji w kulturę miejską zapytałem Zastępcę Prezydenta Miasta Szczecina Krzysztofa Soskę.

Krzysztof Soska: – Rok bieżący to przede wszystkim remont DK Słowianin oraz inwestycje, które w tym roku rozpoczynamy a ich realizacja potrwa kilka lat. Aktualnie w Słowianinie trwają prace nad remontem konstrukcji dachu. Przy okazji cały budynek zostanie odremontowany. Odświeżone zostaną też pomieszczenia tej szacownej i zasłużonej dla szczecińskiej kultury placówki. Kolejną inwestycję już rozpoczęliśmy -  tworzymy Centra Aktywności Lokalnej. Jedna taka placówka powstaje już Podjuchach w przypadku innych, szukamy lokalizacji, po czym będziemy tworzyć Centra Aktywności w pozostałych dzielnicach miasta.

Andrzej Wiśniewski: - Jakie będą zadania takich Centrów ?

Krzysztof Soska: – My nie tylko inwestujemy w kulturę wysoką. Centra Aktywności, mają skupiać lokalne życie kulturalne. Swoje miejsce znajdą tam seniorzy oraz dzieci. Powstaną place zabaw oraz obiekty sportowe. Taka placówka budowana jest w Podjuchach. Mieszkańcom Podjuch, Centrum Aktywności chcemy oddać w roku przyszłym.

Andrzej Wiśniewski:- Czy Teatr Współczesny będzie miał nową siedzibę ?

Krzysztof Soska: – Tak, teatr będzie miał nową siedzibę. Od fundamentów powstanie nowy budynek teatru, znana jest już jego lokalizacja. Wybudowany zostanie na Łasztowni w pobliżu Mostu Kłodengo, który również zostanie wybudowany od podstaw. Budowę obiektu planujemy w pobliżu cumowania restauracji Ładoga. W tym roku planujemy rozpisanie międzynarodowego konkursu na projekt budynku teatru. Kolejna inwestycja teatralna w mieście to amfiteatr przy Teatrze Pleciuga oraz zaplecze magazynowe dla teatru, które zostanie zlokalizowane pod ziemią. Nie zapominamy też o zabytkach. Od pewnego czasu remontujemy Willę Lentza. Budynek jest pieczołowicie odrestaurowywany pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Po remoncie Willa Lentza będzie jednym z obiektów w naszym mieście, gdzie będą odbywały się wystawy i koncerty muzyczne. Będzie to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Szczecinie.

- Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał  Andrzej Wiśniewski


Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja