Szczecin w muzycznym projekcie „ 100 na 100”…
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego wykonała „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Partie wokalne wykonała wybitna sopranistka Elżbieta Szmytka. III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” do dzisiaj uznawana jest w światowej literaturze muzycznej za dzieło wyjątkowe. Wkrótce po opublikowaniu Symfonii przez wytwórnię Elektra Records, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów, sprzedając się w ponad milionowym nakładzie. Pierwszą część utworu kompozytor otwiera melodią tematu złożonego z cytatów dwóch tradycyjnych pieśni religijnych. W drugiej części Symfonii kompozytor wykorzystał tekst inskrypcji wyrytej przez 18-letnią Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem, gdzie młoda góralka była przetrzymywana w 1944 roku. Część trzecia symfonii opiera się z kolei na bezpośrednim cytacie z pieśni ludowej okresu powstań śląskich (1919–1921).
Z powodów zdrowotnych w koncercie nie wziął udziału maestro Jerzy Maksymiuk, zapewnił on jednak swoje godne następstwo. Orkiestrę poprowadził znany i ceniony przez publiczność, jeden z najznamienitszych polskich dyrygentów - Wojciech Michniewski. Michniewski to dyrygent przez wiele lat związany z Filharmonią Narodową i najważniejszymi instytucjami muzycznymi w Polsce, a także ceniony kompozytor. Koncertował we wszystkich niemal krajach Europy, w Azji, Ameryce Północnej i Południowej, brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Dwukrotny zdobywca nagrody Fryderyka (za płytę z muzyką Witolda Lutosławskiego, nagraną z Krzysztofem Jakowiczem i orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz galowy koncert Rossiniego z Ewą Podleś). Jest dyrygentem bardzo wszechstronnym, prowadzi zarówno koncerty symfoniczne, jak i spektakle operowe, a obok repertuaru klasycznego jest szczególnie ceniony za interpretacje muzyki współczesnej. Maestro Michniewski dobrze znany jest szczecińskiej publiczności - wielokrotnie koncertował w Filharmonii w Szczecinie. Ostatni raz prowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie w 2010 roku. Ogromny aplauz zdobyła wykonawczyni partii solowej Elżbieta Szmytka występująca na wielu prestiżowych europejskich scenach m.in. Wiener Staatsoper, Grand Théâtre w Genewie, Grand Opéra w Paryżu, Théâtre de la Monnaie w Brukseli , De Nederlandse Opera w Amsterdamie czy Teatro Colón w Buenos Aires. Koncertowała z orkiestrami pod batutą najznakomitszych światowych dyrygentów takich jak :Claudio Abbado, Pierre Boulez, Sylvain Cambreling, John Eliot Gardiner.
Koncert 11 listopada był zwieńczeniem całego tygodnia muzycznych obchodów 100-lecia niepodległości Polski, który Filharmonia rozpoczęła już 4 listopada. Filharmonia w Szczecinie stała się miejscem, w którym królowała polska kultura muzyczna w najlepszym wydaniu. Od niedzieli do niedzieli, od najmłodszych po najstarszych, melomani mieli możliwość uczestniczenia w unikatowej prezentacji historii polskiej muzyki.. Tydzień rozpoczął się koncertem rodzinnym, a kolejne dni wypełniały: historia polskiego jazzu w pigułce, prezentacja folkloru polskiego, polska kameralistyka w wykonaniu wybitnych wirtuozów, nowe podejście do brzmienia podjęte przez współczesnych kompozytorów tworzących na innych płaszczyznach muzycznych oraz historyczne spojrzenie na operę narodową Moniuszki poprzez prezentację wileńskiej wersji „ Halki”.
Tekst przygotowała : H. Kwiatkowska (z wykorzystaniem materiałów nadesłanych przez rzecznik Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie , Katarzynę Plater – Zyberk.). Foto: archiwum Filharmonii
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja