Szczecinek idzie za ciosem
Szczecinek realizuje własny program pomocy parom starającym się o dziecko od ubiegłego roku. Dotychczas do programu zakwalifikowano tam 7 par, z czego 5 już przeszło część leczenia. Jeśli nie uda im się za pierwszym razem, będą mogły skorzystać z pomocy gminy za rok.
– Cały proces przygotowania gminy do realizacji programu trwał około pół roku. Procedury były dosyć skomplikowane, jednak warto podjąć każdy wysiłek na rzecz mieszkańców, którzy pragną własnego potomstwa. Dofinansowanie ze strony gminy wynosi 5 tys. zł i jest to oczywiście część kosztów całej medycznej ścieżki, którą muszą przejść osoby decydujące się na in vitro – powiedział Jerzy Hardie-Douglas.
Województwo zarezerwowało w budżecie 300 tys. zł dla gmin, które zdecydują się na realizację podobnych programów dla swoich mieszkańców.
– Kiedy w połowie 2016 roku Ministerstwo Zdrowia wycofało się z Narodowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, osoby starające się o potomstwo zostały pozbawione pomocy. Koszty nierefundowanych procedur medycznych przerastają możliwości wielu rodzin. Dlatego zamiast rządu samorządy zdecydowały się na pomoc. Nie można przechodzić obojętnie wobec potrzeb ludzi marzących o dzieciach, skoro współczesna medycyna potrafi spełnić te marzenia. To jedna z najbardziej oczywistych form działań prorodzinnych– mówi Olgierd Geblewicz.
Zachodniopomorskie gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 22 czerwca 2018 r. Nabór jest przeznaczony m.in. dla tych JST, które posiadają opracowany program polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, a który został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dofinansowanie z budżetu województwa będzie mogło wynieść nie więcej niż 50% całkowitej wartości tzw. programów in vitro.
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja